HockeyNews

"Därför har vi valt andra"

Bildbyrån
Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Åtta backar fick en plats i Tomas Monténs JVM-trupp.

Men inte Adam Boqvist, 17, som förväntas gå högt i första rundan i nästa NHL-draft.

– Vi känner att vi har en backsida som kompletterar varandra bra och därför så har vi valt dom här före Adam, säger Montén.

Plus

Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden

Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.

Tomas Montén har presenterat sin bruttotrupp inför junior-VM som drar igång i mellandagarna.

Förbundskaptenen öppnade med att klargöra att Jesper Bratts succé i NHL gör att han inte kan bli aktuell för spel i JVM. Ett väntat besked.

Däremot är det fortfarande öppet kring Alexander Nylander som kan bli en stor bonus för det svenska JVM-laget.

ANNONS

Något som stack ut när Montén presenterade truppen var att 17-årige Adam Boqvist inte fick en plats. Många har på förhand räknat med honom i laget.

– Vi vill ha flera spelartyper med oss. Åtta lika spelartyper så vi kan formera oss hur vi vill när vi är där borta. Vi måste först och främst komma dit och komma in i tidsskillnaden och den lilla rinken innan vi kan bedöma hur det ser ut inför VM, säger Tomas Montén.

Förbundskaptenen fick också frågan om det har spelat in att Boqvist mestadels fått istid med juniorerna under hösten. Det är först på slutet som han fått lite mer istid i SHL med Brynäs.

ANNONS

– Nej, det tycker jag inte. Vi har valt en identitet på backsidan och vi känner att vi har en komplett backsida. Det är därför vi har valt dem här åtta nu före Adam, säger Boqvist.

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
TV4 Play

Halva priset på TV4 Play Sport Total

Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.

Annons

Ta del av erbjudandet
ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2