HockeyNews
PLUS

Därför avbröt han Tre Kronors premiär

Ludvig Thunman/Bildbyrån
Ludvig Thunman/Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

KÖPENHAMN. Tre Kronor blev av med Buffalo-centern Johan Larsson i 5-0-segern mot Vitryssland.
Landslagsläkaren Peter Ström befarade en hjärnskakning.
– Nu måste jag bedöma honom om det är hjärnskakning eller inte. Som det ser ut nu kanske jag gjorde en felbedömning, men vi får ta det lite som det kommer, säger Ström till HockeyNews.se.

//

Skaffa Hockeynews PLUS – nu med Swish!
✔ 3 månader gratis med koden NEDSLÄPP. Skaffa månadskort här.

✔ Årskort för halva priset (449,50 kr) med koden CHALLEVSJUNLAND. Skaffa årskort här.

ANNONS

NHL-centern Johan Larsson tvingades avbryta VM-premiären mot Vitryssland på order av Tre Kronor-läkaren Peter Ström.
– Jag uppfattade det som att han åkte på en smäll och han såg lite vinglig ut. Jag tog det säkra före det osäkra och tog av honom, säger Peter Ström efter 5-0-vinsten mot Vitryssland i Royal Arena.

Johan Larsson är center i den effektiva checkingkedjan med Magnus Pääjärvi och Jacob de la Rose. Den första prognosen på fredagskvällen ser ljus ut för Larsson.
– Ja, jag tog det säkra före det osäkra, kanske var det en överreaktion, säger Ström.

Popovic tappade näthinnan

ANNONS

Tre Kronor-läkaren fick jobba redan på torsdagen, dagen före premiären. Då klagade den assisterande förbundskaptenen Peter Popovic över ett problem med ena ögat. Det visade sig handla om en näthinneavlossning.
– Det är något man kan få spontant. Näthinnan släpper och det fick han på väg hit. Vi tog honom till en ögonklinik i går och det blev akut operation, säger Ström.

– Nu överlåter jag det till kollegorna här, men han ska på kontroll i morgon och om allting ser bra ut kommer det inte att vara några problem. Han kommer naturligtvis att ha en lapp för ögat för att skydda det opererade ögat. Allt blev upptäckt i tid.

Det låter allvarligt?
– Om man inte behandlar näthinneavlossning är risken att man blir blind.

ANNONS

Peter Popovic coachar backarna i Tre Kronor och ansvarar för boxplay. När han inte kunde vara med i båset i VM-premiären fick Juniorkronornas förbundskapten Tomas Montén, som är en extra resurs på plats i Köpenhamn, kliva in i Popovics ställe.

– Jag har haft sms-kontakt med ”Poppe” och han verkar vara vid gott mod och det är några som har träffat honom också. Det var tur att vi fick tag i det i tid om man säger så. Förhoppningsvis är han tillbaka ganska snart. Han kan inte sitta still så länge… säger Grönborg med ett snett leende och lättad över att det har gått bra för Popovic.

– Tomas hjälpte till på bänken, vi kände att vi behövde det för arbetsfördelningen, någon som kan koncentrera sig på backarna och samtidigt ha kontakt med Johan (Andersson) med videon. Det funkade bra. Det positiva är att Tomas är här och vi har jobbat ihop förut. Det var ingen sådan stor grej, men det är klart att vi vill ha ”Poppe” tillbaka så att han kan jobba med ”PK” (boxplay) och sina backar och defensiva situationer.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Ämnen i artikeln

Läs också

ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2