I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
Dahlins recept inför slutspelet: ”Dricka öl”

ANNONS
Buffalo Sabres har kommer troligtvis göra något ovanligt i vår – spela slutspel.
Receptet för att bygga lagkemi är däremot gammalt.
//
11 000 prenumeranter – nu firar vi med PLUS för 11 kr. Lås upp hela Hockeynews PLUS för bara 11 kr första månaden. Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill. Skaffa PLUS här!
ANNONS
Rasmus Dahlin och Buffalo Sabres går riktigt starkt i NHL.
Nu börjar frågorna komma om hur lagets sammanhållning byggs inför slutspelet.
– Jag vill inte vara en kapten som ska säga åt spelare att stå upp för varandra. Det måste komma inifrån varje spelare, säger Dahlin till media.
På frågan hur man kommer dit:
– Dricka öl, skämtar Dahlin.
Sedan utvecklar han:
– Nej, men man spenderar så mycket tid tillsammans och man måste hitta sätt att få ihop laget och skapa kemi, på en djupare nivå. Och ja, det kan vara att man käkar middag, tar några öl, pratar och lär känna varandra, säger han.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
Skriven av
Andreas har arbetat som sportjournalist och följt svensk hockey på nära håll i över 20 år. Han har varit en del av Hockeynews sedan augusti 2024.
Innan dess var han profilerad hockeyskribent på Länstidningen i Södertälje men har även arbetat för Gefle Dagblad och Arbetarbladet, TT, Hockeypuls och Gotlands Tidningar.
Han har bevakat SHL, Hockeyallsvenskan, NHL, VM och JVM och har under flera år även hörts som kommentator i TV4 på matcher från Hockeyallsvenskan samt SHL och SDHL.
Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.
Största hockeyminnen: ”VM-guldet 1992. Arto Blomsten satte 5–2 i tom kasse i finalen mot Finland. Jag var sex år, satt klistrad framför tv:n och blev helt fast. Men även Brynäs SM-guld 1999, Tre Kronors OS-guld 2006 och Södertäljes avancemang till Elitserien 2007 är ögonblick som format mig".

