HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Då utesluter inte Thoresen comeback i DIF

Patrick Thoresen
Foto: Bildbyrån
ANNONS

Patrick Thoresen är och hälsar på hos Djurgården.

Inom kort gör han debut i tränarstaben – i Norge.

Men han håller en nära kontakt med Djurgården och utesluter inte en comeback i klubben.

– Jag stänger inga dörrar för det på sikt, säger han till Hockeynews.

Den norska storstjärnan Patrick Thoresen, 42, fick avsluta karriären som spelare på topp. Under sitt sista år i Norge blev det guld. Och förra säsongen var han med och spelade upp Djurgården i SHL som ett tack för att han fick chansen av Stockholmsklubben i SHL – en chans som han greppade med båda händerna.

Patrick Thoresen är en legendar hemma i Storhamar. Nyligen fick han inför ögonen på sin familj och vänner se sin tröja hissas till taket hemma i arenan i Hatar.

Men Thoresen är även en stor spelare i Djurgården. Han reste iväg från familjen i Norge och lyckades med sitt mål och fick avsluta karriären som spelare med ett avancemang med Djurgården och kunde fira länge med sina lagkamrater.

Under hösten blev han sportchef för Norges hockeylandslag. Och för bara någon vecka sedan fick Thoresen och norsk hockey det chockartade beskedet att förbundskapten Sjur Robert Nilsen drabbats av cancer och är sjukskriven tills vidare.

ANNONS
Petter Salsten Patrick Thoresen
Patrick Thoresen då han blev ny sportchef för Norge.

Det gör att Norge står utan förbundskapten. I februari väntar på två landskamper.

– Sjukdomar kommer ofta från ingenstans. Då fick man vända sig om efter lösningar och där har vi inte landat än. Kortsiktigt så ska jag ner i båset i februari och hjälpa Jonas Holös så får vi se om det kommer in en tredjelänk också. Det blir lite oerfaret gäng i februari, säger Thoresen till Hockeynews.

Tar plats på tränarbänken

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS