Men det blev ett stort antiklimax, eller så ökade spänningen beroende på hur man ser det, då "Lag E" vann lotteriet. "Lag E" är ett av de åtta lag som inte tar sig vidare från play in-rundan i NHL-slutspelet och hade inför lotteriet endast 2,5 procents chans att hamna överst i listan.
Och så blev det alltså.
Nu står det klart att NHL kommer att genomföra den andra och sista delen i NHL-lotteriet när klockan slår midnatt och går från måndag 10 augusti till tisdag.
De åtta lag som då åkt ur slutspelet kommer att få varsin boll placerad i maskinen som sedan slumpar fram vinnaren av förstavalet, där alla har 12,5 procents chans att vinna.
Det meddelade NHL under torsdagseftermiddagen.
Phase 2 of the 2020 #NHLDraft Lottery set for Monday, Aug. 10, at 6 p.m. ET. https://t.co/BtYMvN9rz1pic.twitter.com/OnuYYEHxy0
— NHL Public Relations (@PR_NHL) August 6, 2020
***
SE OCKSÅ: Del 4: Vägen till NHL – Lucas Raymond
***
Okej artikel?! Värd en läsk – för en månads läsning? Swisha till 123 529 7163.

