Arvid Costmar började säsongen i Djurgården skadad och han slutade säsongen skadad och tvingades till operation.
Den 24-årige högerskytten berättar nu om sin situation inför kommande säsong.
ANNONS
På onsdagen packade Arvid Costmar ihop. En lagresa med spelarna i Djurgården stundar.
Gänget ska iväg till Barcelona.
Därefter kommer laget att splittras. Djurgården har redan tackat av lite mer än en handfull spelare som inte får nytt kontrakt eller som har fattat andra beslut i karriären.
Arvid Costmar har ett utgående kontrakt med Djurgården. Han kom till klubben, som han har stöttat sedan barnsben, från Linköping 2023/2024 då Djurgården var i Hockeyallsvenskan.
Den här artikeln är exklusiv för dig med PLUS
På onsdagen packade Arvid Costmar ihop. En lagresa med spelarna i Djurgården stundar.
Gänget ska iväg till Barcelona.
Därefter kommer laget att splittras. Djurgården har redan tackat av lite mer än en handfull spelare som inte får nytt kontrakt eller som har fattat andra beslut i karriären.
Arvid Costmar har ett utgående kontrakt med Djurgården. Han kom till klubben, som han har stöttat sedan barnsben, från Linköping 2023/2024 då Djurgården var i Hockeyallsvenskan.
Han gjorde ett avtryck och fick ett ettårskontrakt och var med på Djurgårdens resa till SHL. Där har det varit betydligt tuffare.
Den mångsidige forwarden blev axelskadad redan i den första träningsmatchen mot Leksand i Ludvika i mitten på augusti. Det gjorde att han missade ett par veckor av SHL-säsongen och fick sedan fylla igen de luckor som uppstod.
ANNONS
Costmars säsong slutade som den började. Med en axelskada. Hemma mot LHC den 7 februari fick han en smäll för mycket och därefter blev det operation.
– Det blev, vad ska man säga? Uppförsbacke på uppförsbacke eller vad man ska säga. Sedan till slut blev den där uppförsbacken lite för brant så då höll kroppen inte ihop helt enkelt, säger Costmar till Hockeynews.
Han kunde spela i 29 av de 52 matcherna i grundserien och stod för en assist.
"Har gjort allt i min makt"
– Jag känner bara att jag har gjort allt i min makt för att få det att funka. Till slut så funkade det inte. Då får man bara acceptera läget och se till att man kommer tillbaka starkare. Det är inte så mycket mer att göra.
Den första skadan förföljde honom och hängde ihop med den säsongsavslutande axelskadan.
ANNONS
Hur har det varit under säsongen – kom du tillbaka till hundra procent?
– Nae, alltså. Det är väl inget att hymla om att det sitter lite i bakhuvudet hela tiden. Man har en spelstil där det är full fräs, liksom. Full fart framåt. Då är det kanske inte jättetacksamt att man inte till hundra procent litar på sin kropp riktigt. Men jag har gjort vad jag har kunnat för att få det att funka.
Vad hände vid andra skadan?
– Linköping, där är det bara en liten skitgrej som gör att det går sönder. Som sagt, det är vad det är. Det var skönt att jag fick en operation där så snabbt som möjligt, så man har tid att bygga upp sig under våren och sommaren.
Vad säger prognosen?
ANNONS
– Jag siktar på att vara i dugligt skick tills det drar igång igen i augusti. Det är min målsättning att vara fit for fight, att kunna vara med och köra i månadsskiftet juli/augusti.
För att försöka spela sig i toppform blev Arvid Costmar utlånad till Södertälje i två omgångar. Men även där var oturen framme och han råkade ut för en otäck skärskada i en bortamatch mot Björklöven och fick uppsöka sjukhuset i Umeå för vård.
Han träffades av en skridsko på halsen.
– Det var traumatiskt så klart, vi snackade lite om det, säger han.
Costmar har lagt det bakom sig, men han har så klart reflekterat över det som hände.
ANNONS
– Man får lite perspektiv på att det trots allt bara är hockey vi spelar. Hade den skenan träffat några millimeter åt nåt annat håll, då kanske man inte hade kunnat sitta här och prata med dig nu, liksom. Det är väl… man får lite perspektiv, helt klart, men jag grubblar inte för mycket över det utan jag är ganska bra på att vara här och nu.
Djurgården har under veckan genomfört så kallade exit-samtal med sina spelare och vissa har fått reda på att kontraktet inte kommer att förlängas.
Vill att DIF ska få berätta
Costmar vill inte gå ut med något besked innan det blir officiellt, men säger:
– Vi får väl se här. Jag tror att Djurgården kommer att gå ut med vad som händer kommande dagar. Det är för respekt mot min arbetsgivare att de får äga den frågan innan det går ut i tidningarna.
Det har redan spekulerats om Finland (i Expressen)?
ANNONS
– Ja, jag vet inte vad som har spekulerats.
Det lär vara stort intresse på annat håll om det skulle vara så?
– Ja, jo, så klart. Sedan är det ingen optimal situation att vara långtidsskadad i en rekryteringsprocess. Det har jag också respekt för. Det är väl inte jättetacksamt, men man får göra det man kan.
Hur har intresset för dig varit enligt agenten?
– Vi har en dialog men här och nu har det mest varit att få ordning på axeln. Första veckorna efter operationen var väldigt tuffa. Då kan man inte tänka på sånt utan försöka må så bra som möjligt i sin vardag.
Arvid Costmar gick med den opererade armen i mitella.
– Den var på dygnet runt i fyra veckor. Det var lite utmanande, men man lär sig.
Ville du fortsätta i Djurgården?
– Förlänga mitt kontrakt? Ja. Som djurgårdare vill man alltid spela i Djurgården. Men ja. Jag kan bara påverka det jag själv kan kontrollera och det är att försöka spela så bra hockey som möjligt. Sedan blev det inte så mycket hockey den här säsongen. Jag är djurgårdare och det är ett beslut som jag inte kan påverka. Det blir bra oavsett vad som händer, säger Arvid Costmar om sin fortsatta hockeykarriär där han bara är i början ännu.