SHL presenteras av:
BAUHAUS bygger svensk ishockey
Coronakrisen slår hårt mot idrotten och SHL-klubbarna. Välbeställda Färjestad kommer visserligen att chartra ett flygplan för att ta sig till och från premiärmatchen mot Luleå på lördagskvällen, men överlag kommer det att bli fler bussresor till bortamatcherna kommande säsong.
Och det blir fler resor på själva matchdagarna för att spara in på hotellnätter.
– Vi har tagit bort åtskilliga charterresor också. Det är en ekonomisk sak helt enkelt, säger Färjestadstränaren Johan Pennerborn.

Det blir fler bussresor till bortamatcherna för Färjestad och Sebastian Erixon under coronapandemin. Foto: Bildbyrån.
– När du summerar ihop helheten, att resa, åka, äta, sova, då är det naturligtvis bättre att få kortare restid och så. Jag tror att det blir lika för alla. Det är bara att gilla läget och anpassa sig efter det och köpa det.
LÄS MER: SHL:s nya referensgrupp tillsatt: "Vi ska kunna vara trygga"
Tidigare har Färjestad kunnat hyra ett flygplan för att ta sig ner till Ängelholm så snabbt och smidigt som möjligt, men 2020 kan följderna av coronakrisen leda till en bussresa istället.
Mot Dalarna & seriepremiär! pic.twitter.com/RgH6k7SWTi
— Skellefteå AIK (@skelleftea_aik) September 18, 2020
Reguljära flygresor bland andra passagerare lär det inte heller bli många av under pandemin. Det kan vara lite småkämpigt även i vanliga fall.
– Om vi ska till Luleå eller Skellefteå, så måste vi bussa till Arlanda, flyga upp, sova på hotell och man kan inte flyga hem på lördag kväll efter match utan sova en natt till på hotell och flyga hem på söndag förmiddag och bussa hem tillbaka, säger Pennerborn.
LÄS MER: Redo för comeback – efter knappt nio månader: "Jag är sjukt spelsugen"
Så ibland blir ofrånkomligen bästa alternativet att hyra ett eget flygplan från Karlstad.
– Buss, hotell och mat kostar ungefär som en charter för oss, säger Johan Pennerborn.
***
Bra artikel? Värd en kaffe & mazarin – för en månads läsning? Swisha till 123 529 7163.
