HockeyNews
PLUS

Chicagos jättelycka – vann draftlotteriet och får välja supertalangen: "Wow"

Publicerad: 9 maj 2023

FacebookXWhatsApp

Under natten till tisdag var det dags för NHL att genom ett lotteri bestämma ordningen för hur lagen väljer i sommarens draft, där förstavalet garanterar chansen att välja supertalangen Connor Bedard.
När lotteriet genomförts stod det klart att Chicago Blackhawks var vinnarna.
– Jag är mållös, säger lagets general manager Kyle Davidson.

ANNONS

Anaheim Ducks gick in i lotteriet som stora favoriter till att landa förstavalet, då man med sina 25 procent hade störst chans av alla lag. Men ett lotteri är ett lotteri och allt kan hända.

Något som också visade sig ske.

Chicago Blackhakws gick in i lotteriet med 11,5 procents chans på förstavalet, vilket var tredje bästa odds på förstavalet. Och när NHL presenterade resultatet av lotteriet, som genomförs genom att lagen tilldelas ett specifikt antal olika sifferkombinationer innan ett gäng bollar blandas och sedermera dras en efter en, var det just Chicago som skjutit upp sig själva till förstaplatsen.

ANNONS

En förstaplats som gör att man nu kan välja Connor Bedard.

– När vår logga visades sa jag bara "wow". Man vet vilken inverkan ett förstaval kan ha om man har det rätt år. Förhoppningsvis har vi det nu och det kan ändra kursen för organisationen, säger Blackhawks general manager Kyle Davidson.

Och Chicago var i stort behov av en ny superstjärna, efter att trotjänarna och Stanley Cup-hjältarna Jonathan Toews och Patrick Kane under säsongens gång antingen lämnat eller meddelat att de lägger skridskorna på hyllan.

ANNONS

Nu kan Blackhawks välja Connor Bedard, som gjorde fem juniormatcher för HV71 förra säsongen och som den här säsongen gjorde 143 poäng på 57 matcher i juniorligan WHL samt 23 poäng på 7 JVM-matcher för Kanada.

– Jag vet inte vad jag ska säga. Jag är mållös, det här är en monumental händelse för vår klubb. En gigantisk byggkloss inför framtiden, sa Davidson.

Draftlotteriet avgör de ordningen på de 16 första valen i första rundan av draften, medan de 16 sista valen bestäms av resultatet i slutspelet.

ANNONS

Resultatet av draftlotteriet
1. Chicago Blackhawks
2. Anaheim Ducks
3. Columbus Blue Jackets
4. San Jose Sharks
5. Montreal Canadiens
6. Arizona Coyotes
7. Philadelphia Flyers
8. Washington Capitals
9. Detroit Red Wings
10. St Louis Blues
11. Vancouver Canucks
12. Arizona Coyotes (efter trade med Ottawa Senators)
13. Buffalo Sabres
14. Pittsburgh Penguins
15. Nashville Predators
16. Calgary Flames

50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

Ämnen i artikeln

ANNONS