Bygget klart – så kan Leksand ställa upp

Leksand har värvat klart.
Hockeynews Andreas Hanson sätter ihop det lag LIF kan ställa upp med när SHL börjar i september.
Den här artikeln är exklusiv för dig med PLUS
Leksand är som många andra lag i SHL nu på väg tillbaka till isen.
Den 14 augusti spelar man sin första träningsmatch, mot Djurgården i Ludvika.
Hockeynews kikar på hur formationerna kan se ut då, nu när Johan Hedberg slagit fast att det inte blir fler nyförvärv.
Målvakter:
Marcus Gidlöf (Jakob Hellsten)
Kommentar: Det är sannolikt den unge Gidlöf som Leksand kommer förlita sig på, men Hellsten gjorde också det bra spelmässigt. Skillnaden mellan dem var dock att Gidlöf vann 11 av 17 matcher han spelade i, medan Hellsten endast vann 6 av 19. Två målvakter med potential där åtminstone en av dem måste spela på riktigt hög nivå om Leksand – dessutom mer högt pressande och med mer aggressivt försvar än tidigare – inte ska straffas hårt för eventuella misstag.

Backpar:
Olle Strandell – Matt Caito
Anton Johansson – Joonas Lyytinen
Alexander Lundkvist – Stefan Milosevic
Fred Nilsson – Victor Johansson
Kommentar: Det är många om och men kring Leksands backsida, där flera spelare står inför en säsong där de behöver bevisa sig. Strandell har inte lyckats sticka ut i HV71 eller Linköping, men väntas nu få en stor roll under en tränare han haft tidigare. Anton Johansson måste ta en stor roll på allvar nu – han var uppe på över 20 minuters istid i ett antal matcher ifjol, men nu lär det bli mer frekvent. Alexander Lundkvist hade ett mellanår, Milosevic kommer från HA och kan mycket väl kliva in på sex backar direkt. Och när ska Fred Nilsson egentligen blomma ut?

Kedjor:
Peter Cehlarik – Lukas Vejdemo – Michael Lindqvist
Oskar Lang – Kalle Östman – Max Veronneau
Gabriel Fortier – Nolan Stevens – Marcus Karlberg
Dennis Altörn – Jon Knuts – Arvid Eljas
Andro Kaderli
Kommentar: Här behöver Leksand verkligen få tillbaka några spelare i gammal god form. Cehlarik har varit på 40 poäng två gånger tidigare i SHL, och skulle behöva göra det igen – särskilt om han ska ha en chans på Slovakiens OS-lag. Veronneau gjorde 60 pinnar säsongen 2021/22, men har varit på omkring hälften sedan han återvände. Johan Hedberg pratar om att ”släppa lös” Veronneau – kanske med en trygg center i Östman och en väldigt smart Lang?

Snabbe Fortier och nye centern Nolan Stevens, som inte är lika snabb, kan kanske hitta varandra. Marcus Karlberg får rollen som gubben i lådan, den är han bra på.
Fjärde blir en klassisk brunkarkedja, det är känslan på förhand i alla fall.
Största frågan är hur man ska balansera upp kedjorna, tycker jag. Stevens och Lang kan man ju se högre upp, andra eller tredjekedjan blir lite av en smaksak beroende på hur det klickar. Men hierarkiskt är det inga konstigheter, rollfördelningen är tydlig vilket kan vara en styrka.