LULEÅ. Brynäs måste vinna – annars är gulddrömmen över.
Jakob Silfverberg kommer med ett tydligt budskap inför ödesmatchen.
– Det är klart att vi måste göra vår bästa match för säsongen. Det finns inget annat, säger han till Hockeynews.
ANNONS
Förutsättningarna inför eftermiddagen är glasklara – Brynäs måste vinna för att tvinga fram en sjunde och helt avgörande match i SM-finalserien mot Luleå.
Med andra ord handlar det om säsongens viktigaste match för både laget och lagkaptenen Jakob Silfverberg. Målet är lika tydligt som självklart – krascha festen i Coop Norrbotten Arena.
– Vi måste ha samma go som vi hade i tredje perioden och stora delar av matchen senast. Vi måste våga vara aggressiva och inte bli för passiva. Vi har spelat stundtals riktigt bra under stora delar av den här serien. Men det är klart att vi måste göra vår bästa match för säsongen. Det finns inget annat, säger Silfverberg till Hockeynews.
Ger det en extra motivation att kunna förstöra festen?
ANNONS
– Jag tror inte att man behöver någon extra motivation i en SM-final, det är ganska självklart ändå. Men det är klart att det kommer vara otroligt högljutt där och det är en häftig arena att spela i. Det blir bra tryck där inne, så motivation kommer det inte att vara brist på.
Trots förlusten senast ser Silfverberg flera ljusglimtar att bygga vidare på.
– Det var en fantastisk push i tredje. Jag tycker att vi spelade otroligt bra då. Vi kom med en himla fart genom mittzon och skapade tryck. Det kändes verkligen som att vi var på gång, men synd att det blev en oturlig studs och att pucken letade sig in för dem.
Den NHL-meriterade forwarden har spelat många avgörande matcher genom åren och vet att det ofta är små marginaler som fäller avgörandet – något som blivit tydligt även i den här finalserien. Ett nyckelområde är spelet framför mål, något Brynäs fokuserat mycket på.
– Det är klart att det inte är några hemligheter att du måste in på kassen i den här typen av matcher. Vi har snackat mycket om att lyfta in puckar och så vidare, men har du ingen där framför så kommer pucken inte leta sig in.
– Självklart har vi pratat om att vi vill ha mer sånt. Luleå är otroligt effektiva på det. De kastar in mängder av puckar och har spelare som stormar in – det är svårt att ta bort klubbor då, så självklart pratar vi mycket om det. De har en duktig målvakt, så vi måste göra det svårt för honom.
Brynäs genomförde ett ispass på Valborgsmässoafton innan laget reste till Arlanda för att flyga upp till Luleå. Matchen startar redan klockan 14.
ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)