HockeyNews
PLUS

Brynäs plockar in målvakt

(778) Linus Fernström
Bildbyrån

Publicerad: 27 oktober 2017

FacebookXWhatsApp

Brynäs dras med skador på målvaktsfronten. Nu har Gävlelaget hittat en tillfällig lösning mellan stolparna i den tidigare Karlskrona- och Frölunda-keepern Linus Fernström.

ANNONS

David Rautio missade gårdagens match mellan Brynäs och Färjestad på grund av skada. I stället fick BIF-målet vaktas av Felix Sandström som dock fick kliva av efter en period då även han hade dragit på sig en skada.

För att råda bot på lagets målvaktskris har Brynäs skrivit kontrakt med en ny burväktare. På fredagen gick BIF ut med att man har plockat in Linus Fernström som tidigare har representerat Karlskrona och Frölunda i SHL. Brynäs skriver på sin hemsida att man har man skrivit ett "så kallat korttidsavtal för att ersätta en skadad spelare".

Fernström spelade i Björklöven under den gångna säsongen och har varit klubblös under inledningen av säsongen 2017/2018.

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS