HockeyNews
PLUS

Brynäs förlänger med lagkaptenen i förtid

Johan Larsson
Foto: Jens Carlsson/Bildbyrån

Publicerad: 5 december 2024

FacebookXWhatsApp

Johan Larsson var lagkapten i Brynäs när laget tog klivet tillbaka till SHL.

Nu blir han kvar i Gävle och toppklubben i SHL – länge.

ANNONS

Den 32-årige gotlänningen Johan Larsson har förlängt sitt kontrakt med Brynäs till 2028. Det meddelade klubben i sociala medier på torsdagen.

Larsson, som vann SM-guld med Brynäs 2012, vände tillbaka till Gävle 2022. Men då föll Brynäs ner i Hockeyallsvenskan.

ANNONS

Där var Johan Larsson en av stjärnspelarna som blev klubben trogen och han utsågs till lagkapten. Han var med om att leda Brynäs tillbaka till SHL – och till toppen av svensk hockey.

Johan Larsson hade kontrakt till 2026, men det förlängs med ytterligare två säsonger till 2028.

– Att vi redan nu har kommit överens om en kontraktsförlängning med vår lagkapten känns väldigt bra och viktigt. Johan är en person som alltid leder med ett gott exempel och som ställer höga krav på sig själv och alla i sin omgivning. Han drivs av att vinna och han har en karaktär som betyder mycket för laget och hela Brynäs IF. Förlängningen är betydelsefull för oss i arbetet att ta oss närmare klubbens vision om att leda utvecklingen inom svensk ishockey, säger sportchefen Johan Alcén till Brynäs hemsida.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Använd koden BÄCKIS50 – få årskortet för halva priset 349kr (ord pris 699kr). Fyll i BÄCKIS50 i sista steget. Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS