Efter fem år på college och ett antal år där han fått kämpa för en plats i AHL, bestämde sig Bryan Yoon för att testa något annat – och även att få en annan roll i laget.
– Jag tycker att jag är en bra skridskoåkare och en bra passningsspelare. Det är de två sakerna jag förlitar mig på. Jag ser mig själv som en ganska ansvarsfull tvåvägsback som spelar på båda sidor av pucken, men mina främsta egenskaper är att leverera pucken till forwards och använda mina fötter.
Hockeynews har tidigare återgivit omdömen om honom som en back som följer med i anfallen och liknats vid ultraoffensive Kalmarbacken Peter DiLiberatore, medan sportchefen Henrik Gradin mer jämförde Yoon vid starke tvåvägsbacken, tidigare Modospelaren Paul LaDue.
– Jag tycker att han har lite av honom men inte lika stor och kraftfull. Han har ett offensivt spel i sig.
Han kan vara en toppback?
– Det tror jag, han kan funka riktigt bra. Men jag har gått bet förut, sade "Hinken".
Själv håller Bryan Yoon med om att han gärna följer med i anfallen, men också att han inte haft de uppgifterna i AHL.
– Ja, när jag spelade här borta hade jag min roll, och det var inte i första powerplay-uppställningen eller liknande. Jag ville bara spela solid hockey och spela ut när läget fanns där, men jag tvingade inte fram något. Jag satte mig inte ur position för att försöka hitta onödig offensiv. Olika roller kräver olika saker, och vi hade killar som var mer offensiva – det var deras jobb och inte så mycket mitt.
Var det frustrerande eller var det bara så det var?
– Det var bara så det var. Man gör vad som krävs för att vinna en match, eller hur?
Han fortsätter:
– Jag gillar att ha pucken och att skapa spel. Men jag vet inte om det kommer att förändras så mycket nu. Självklart skulle jag vilja ha en större roll och göra spel, men jag gillar att spela på båda sidor.
Fanns det några tankar på att stanna i Nordamerika och fortsätta kämpa i AHL?
– Man måste alltid överväga det. Det kändes nästan bara som att det var dags att gå vidare till nästa kapitel. Jag kände mig redo för det. Jag pratade med familj, vänner och folk jag litar på, och de sa i princip samma sak.
Vad hoppas du att en säsong i Modo ska leda till?
– Jag älskar att vinna, så jag vill vinna så många matcher jag kan. Förhoppningsvis gå hela vägen. Att bara spela bra hockey och vinna matcher är egentligen allt jag kan be om.
Är det ett steg mot SHL, en annan toppliga i Europa eller ett hopp om att komma tillbaka till Nordamerika med ett bättre kontrakt?
– Det är min första erfarenhet där borta så jag vill inte slå fast något. Men att spela i en toppliga i Europa låter fantastiskt. Jag har många kompisar som varit överallt i Europa och de älskar det. Så ja, det kan vara en språngbräda, jag är inte helt säker. Jag lever i nuet och tar en dag i taget.
För 28-åringen, som berättar att han är son till en koreansk pappa och en irländsk mamma, är det också ett stort beslut att lämna Colorado och flytta till Sverige för ett nytt kapitel av karriären.
Han poängterar att han har bott på flera olika platser i USA, men konstaterar också faktumet att han kunnat hålla till i hemstaten Colorado under många år.
– Det blir definitivt en stor omställning att flytta. Men jag lämnade hemmet första gången som 16-åring och bodde i Nebraska, Washington, Connecticut och Utah. Så jag har varit runt i landet, men jag har varit välsignad som har haft familj här. Jag har i princip spelat här (i Colorado) sju år i rad. Att kunna träffa sin familj är fantastiskt, så att vara där borta kommer att bli en förändring, men jag tror att det kommer bli jättebra.
Vilka typer av frågor ställde du till folk innan du fattade det här beslutet?
– Det viktigaste är organisationen. Hur är hockeyn, hur behandlar de människor? Och sedan måste man självklart ta hänsyn till staden. Som jag sa, alla jag pratade med sa att det är en fantastisk organisation och en bra stad, och att de trivs där.
Har någon pratat med dig om förväntningarna på laget och vad de hoppas på?
– Som jag förstår det förväntar de sig att vinna. Det är en kultur jag vill vara en del av.
Hur är det för dig som spelare att vara i ett lag med höga förväntningar?
– De senaste två åren i Colorado (i AHL) har vi också haft höga förväntningar. Det driver dig som spelare, man vill inte göra någon besviken. Som tävlingsmänniska vill man alltid vinna, så det ger bara extra motivation.
Hur ser sommaren ut för dig nu?
– Jag är igång och tränar igen med en grupp spelare jag har varit med i många år. Det handlar om att träna, göra sig redo för säsongen, njuta av att vara utomhus och av solljuset, och att träffa familj och vänner. Jag gillar att spela golf ocksp, men jag är inte särskilt bra på det…