MATCHEN SMAKAR BÄTTRE HOS OSS
I samarbete med

Emil Djuse hade inför den första kvartsfinalen mot Malmö inte nätat på 58 matcher.
Då slog han till med slagskott upp i nättaket i den tredje perioden. Det även kunnat bli mer, då backen hade en jättemöjlighet i början av matchen.
– När man inte gjort mål på ett och ett halv år är man inte så kylig i de där lägena, säger backen till TV4 efteråt.
Skellefteå segrade med 4-1 i den första kvartsfinalmatchen. Malmö tog ledningen genom Lauri Pajuniemi men det dröjde endast 15 sekunder innan Skellefteå svara med ett kvitteringsmål.
Sedan tog Skellefteå ledningen i den andra perioden genom Mikkel Aagaard och i den tredje skulle Djuse bli målskytt igen. 4-1 gjordes i tom bur.
– Det är väl som vanligt när jag gör mål, det är ganska chockerande. Det var länge sen, så det var skönt att se den gå in, säger Djuse till TV4.
Om sin måltorka säger backen:
– Det har blivit en snackis såklart. En nolla i kolumnen förra säsongen och även i grundserien. Så blir en omstart nu.
Överlag ansåg han att Skellefteå stod för en stabil insats.
– Vi ger de momentum när vi slarvar i egen zon. Över 60 minuter tycker jag dock att vi gör en bra match med bra disicplin.
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
