Det blir ingen fortsättning i AIK för lagkaptenen Christian Sandberg.
Efter 17 säsonger i ”Gnaget”, varav 15 i A-laget, flyttar han från Stockholm och ska spela för HV71. Jönköpingsklubben berättade om det undertecknade ettårskontraktet på fredagen.
– En fantastiskt bra karaktär med riktigt bra ledaregenskaper. En kille som sätter laget främst alla dagar i veckan, säger HV71:s sportchef Johan Hult till klubbens hemsida.
31-årige Christian Sandberg har fyra säsonger i SHL med AIK bakom sig. De senaste fyra säsongerna har han varit lagkapten i AIK.

I HV71 återförenas han med lillebror Filip Sandberg, som var med och vann SM-guld 2017 och som precis har gjort comeback efter en njurskada som förstörde stora delar av förra säsongen.
– Jag gillar att tävla och vinna matcher. Jag har varit med på en hög nivå under lång tid och mina ambitioner är att få HV71 att vinna matcher, säger Christian Sandberg.

Samtidigt är det klart att HV blir av med JVM-centern David Gustafsson till NHL-klubben Winnipeg. Från början var det tänkt att Gustafsson skulle vara utlånad till HV71 hela den här säsongen, men upplägget har förändrats. Winnipeg vill ha över den unge centern för att han ska kunna vara med och slåss om en NHL-plats.
Det gör att han tidigast är tillbaka i HV71 i oktober om han inte tar en plats i NHL. HV letar fortsatt efter en ytterforward inför SHL-säsongen.
LÄS MER: Här är alla träningsmatcher för SHL-lagen





