New Jersey Devils och Carolina Hurricanes gör upp om förstaplatsen i Metropolitan division den här säsongen. Under natten till måndag svensk tid drabbade de två lagen samman på New Jerseys hemmaplan, och det kom också att bli New Jersey som drog det längsta strået.
Detta mycket tack vare Jesper Bratt. Den svenske forwarden såg nämligen till att göra mål 26 och 27 för säsongen när han låg bakom att Devils gick från ledning med ett mål till tre.
Två minuter efter att Jack Hughes gjort 1–0 för Devils kunde Bratt utöka ledningen knappt nio minuter in i första perioden när han stormade in på kassen och hittade rätt mellan benen på Hurricanesmålvakten. Bratts andra för dagen kom tidigt i andra perioden efter rejält slarv av Pjotr Kotjetkov i Carolinamålet som gett sig ut för att spela undan pucken, men istället skickade den rakt på Hughes som la in den på mål där Bratt kunde raka in den för 3–0.
Segern gör att Devils och Hurricanes nu har lika många poäng i toppen av divisionen.
– Jag tycker att vi har gjort det bra och jobbat riktigt hårt för detta. Det har varit många tuffa år, som ger oss extra motivation. Vi blir spända över det som väntar när vi spelar på det här sättet, säger Bratt.
New Jersey Devils–Carolina Hurricanes 3–0 (2–0, 1–0, 0–0)
Mål, NJD: Jesper Bratt 2, Jack Hughes
Skott: 23–32 (9–9, 10–14, 4–9)

