I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
Bottenstriden: Tre lag gör upp – alla med 41 poäng

ANNONS
En match kvar av grundserien – och tre lag i botten på samma poäng.
Spänningen inför den sista omgången är enorm. Vilka lag kommer att få kvala för sina överlevnad i Hockeyallsvenskan?
//
Skaffa Hockeynews PLUS – nu med Swish!
✔ 3 månader gratis med koden NEDSLÄPP. Skaffa månadskort här.
✔ Årskort för halva priset (449,50 kr) med koden CHALLEVSJUNLAND. Skaffa årskort här.
ANNONS
Spänningen är på topp i botten av tabellen i Hockeyallsvenskan inför den sista omgången av grundserien.
Under kvällen förlorade Vimmerby mot Södertälje med 4-1, medan Tingsrydsegrade med 4-2 i det avgörande bottenmötet mot Östersund. Detta var Tingsryds första match efter att huvudtränaren Arto Miettinen, samt assisterande tränarna Mattias Bergström och klubbikonen Larry Pilut, fått sparken.
Efter kvällens resultat står Östersund, Vimmerby och Tingsryd alla på 41 poäng.
– Vilken dramatik, säger TV4-experten Fredrik Söderström i sändningen inför fredagens avgörande.
Vimmerby har den sämsta målskillnaden och ligger sist i tabellen, under kvalstrecket, tillsammans med Tingsryd, som gjorde förändringar i tränarstaben inför kvällens match. Östersund ligger för närvarande en plats över strecket och befinner sig på säker mark.
– Kära nån. Till och med jag blir upphetsad, säger Söderström.
Sista omgången
Östersund - Björklöven
Mora - Tingsryd
Vimmerby - Karlskoga
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
Skriven av
Linnéa har studerat Kommunikation och PR vid Karlstads universitet. Hon gjorde praktik på Hockeynews under våren 2024 och har därefter varit kvar i verksamheten. Hon har tidigare arbetat som sportreporter på Nya Wermlands-Tidningen, där hon bevakade Färjestad BK, och har även en period bakom sig på Bohusläningen.
