HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Blev målsumpare i derbyt: "Måste lista ut det"

nybro
Foto: Suvad Mrkonjic/Bildbyrån
ANNONS

Alex Ciernik kan inte klaga på chanserna han fick. 

Men ingenting fungerade. 

– xxx

Alex Ciernik var i händelsernas centrum i derbyt mot Kalmar. Men det blev inga mål för vare sig honom eller laget, förlust 0–4.

– Väldigt frustrerande. Jag tyckte att vi spelade ganska bra. Jag måste ta vara på de där chanserna – då är det en helt annan match. Jag tar ansvar för det, säger han till Hockeynews.

Särskilt minns han situationen när han slumpmässigt fick helt tomt mål att skjuta på, men Kalmars målvakt Jacob Crespin plockade pucken i sista stund.

– Allt hände så snabbt. Jag försöker bara få iväg ett snabbt skott, och credd till målvakten. Det är en sådan situation där jag nästan bara måste blunda och skjuta hårt. Så har det varit sedan jag kom hit. Mycket frustration. Det måste lossna någon gång, säger Ciernik, som står på blygsamma 2+2 efter 18 matcher. 

ANNONS

Han är också säker på att pucken hade gått in, om inte Crespin tagit den. 

– Den var väldigt nära stolpen, och det såg ut som att den skulle gå in. Det är en bra räddning, men det spelar ingen roll. Den måste gå in.

Ciernik blev rånad av Crespin också när Nybro kom i två mot ett-läge. Theo Jacobsson passade Ciernik, som drog till – men Crespin hann med i sidled, med liten marginal.

– Det är ett bra spel. Jag måste lyfta pucken några nivåer. Det finns inte så mycket att säga – jag måste göra mål på de lägena, säger Ciernik. 

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS