HockeyNews
PLUS

Björn Hellkvist tillbaka i Leksand: "Jag mår bra nu"

(17253) Björn Hellkvist/Leksand
Jonas Ljungdahl/Bildbyrån

Publicerad: 21 augusti 2023

FacebookXWhatsApp
Leksand och huvudcoachen Björn Hellkvist kan andas ut.
Han är tillbaka i tjänst efter en hjärnoperation och några veckors sjukskrivning.
ANNONS

Parkinson-drabbade Björn Hellkvist har under sommaren genomgått en planerad operation i hjärnan för att hålla sjukdomen i schack. Ingreppet i Lund har gått bra och han har nu kunnat köra tillbaka till Leksand för att köra igång med laget och övriga tränarstaben.

– Jag mår bra nu och den operationen som jag har gjort har inneburit att man gör nya inställningar och förändringar i strömfält i min hjärna. Efter operationen var jag trött och hade hjärndimma. Det kändes precis som när man åkt på en rejäl open ice-tackling i kropp och knopp, säger Hellkvist till Aftonbladet.

ANNONS

LÄS MER"Challe" x 2 coachar Leksand – Hellkvist med på distans

46-årige Hellkvist är därmed redo att inleda sin fjärde säsong i Leksand. Han har haft en digital kontakt med tränarduon Challe Berglund och Mikael Karlberg som coachat laget i sin frånvaro. Björn Hellkvist har levt med Parkinson i över tio år.

– Jag måste hylla vår sjukvård, den är så gedigen och kvalificerad. Känns som de hittat ett perfekt strömfält i min hjärna och jag hoppas den här känslan håller i sig länge. Jag ska dock vara ödmjuk och leva i nuet och njuta av varje dag. Det är jättekul att vara tillbaka, säger Björn Hellkvist till tidningen.

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS