Nu väljer bröderna att för första gången ställa upp på en intervjun och berätta om den omtumlande tiden.
– Besvikelse, sorg, chock, ilska, rädsla, tacksamhet...jag tror att jag gått igenom alla känslor man kan känna den senaste veckan. Det har varit en tuff vecka för mig och min familj, säger Chris till HD-sporten.
De berättar att klubbdirektören Daniel Koch åkte till deras hem och informerade om klubbens agerande, men det handlade aldrig om några ingående förklaringar och det har varit om omtumlande tid efter beskedet.
– Jag håller fortfarande på att processa allt. Jag har många frågor, men inte jättemånga svar. När det gäller förklaringar...några sådana har inte getts vare sig då eller senare, säger Chris i intervjun.
– Vi förstod bara att det inte fanns en tro på riktningen.
Bröderna erkänner att de blev överrumplade:
– Det var ett slag i magen. En svår stund, men jag tillätt mig känna allt. Vi har vigt våra liv åt det här i drygt sex år. Det ska göra ont och det gjorde det, säger Cam Abbott.
Här kan du läsa hela intervjun med Abbotts i Helsingborgs Dagblad.

