HockeyNews
PLUS

Beskedet: Sista säsongen för "Bulan" i Luleå

(18543) Thomas Berglund/Luleå
Simon Eliasson/Bildbyrån

Publicerad: Idag 11:24

FacebookXWhatsApp

Efter nio raka säsonger som huvudtränare är det nu klart – guldtränaren Thomas "Bulan" Berglund gör sin sista säsong i båset för Luleå Hockey.

Det meddelar nu klubben inför starten av 2025/26.

ANNONS

Thomas Berglund kommer inte att förlänga sitt kontrakt med Luleå Hockey efter kommande säsong. Det blir därmed hans nionde och sista år som huvudtränare för SHL-klubben.

Berglund har en lång historia i föreningen – inte bara som tränare, utan även som spelare. Han gjorde över 750 matcher i Luleåtröjan, var med och tog klubbens hittills enda SM-guld 1996, och har varit en central figur i föreningen i flera decennier.

Sedan säsongen 2017/18 har han varit huvudtränare för A-laget, efter tidigare uppdrag som assisterande tränare och J20-tränare. Under sin tid i båset har han bland annat lett laget till SHL-final, CHL-final och flera toppositioner i grundserien.

Klubbens general manager, Thomas Fröberg, kommenterar beslutet för klubbens hemsida.

ANNONS

– Vi har haft en dialog med Bulan om framtiden och där har han i ett tidigt skede meddelat oss att han inte kommer att förlänga sitt avtal efter den kommande säsongen, vilket vi är tacksamma för då det ger oss goda möjligheter att genomföra en bra rekryteringsprocess.

Han fortsätter:

– Thomas har gjort ett fantastiskt jobb för Luleå Hockey, både som tränare och som spelare. Så han kommer lämna oss med flaggan på topp. Och vi är övertygade om att han kommer göra sitt yttersta för att den här sista säsongen skall bli så bra som möjligt.

Berglund själv säger att beslutet växt fram över tid – och att det nu är läge för både honom och klubben att ta nästa steg.

– Jag har nu varit tränare för Luleå Hockey under många säsonger och kände tidigt att det blir ett bra tillfälle med en förändring för både mig och föreningen. Det här beslutet förändrar dock ingenting, utan vi har alla hundraprocentigt fokus på den kommande säsongen – där vi har ett väldigt intressant lag och där målsättningen är högsta möjliga.

I fjol var det just Bulan som ledde laget under den starka avslutningen på säsongen, där klubben kunde fira tillsammans med fansen i både Coop Norrbotten Arena och runt om i Luleå.

Nu väntar ett sista kapitel i Luleås tränarbås – innan en ny era tar vid.

Använd koden NORR50 – få årskortet för halva priset 349kr (ord pris 699kr). Fyll i NORR50 i sista steget. Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS