HockeyNews
PLUS

Beskedet om skadan: "Tror inte det ska vara någon jättefara"

(21773) Lysell Torgersson
Bildbyrån

Publicerad: 28 december 2021

FacebookXWhatsApp

RED DEER. Fabian Lysell har trappat upp sin träning och siktet är inställt på JVM-debut mot Schweiz.

När det gäller Daniel Torgersson så är första beskedet försiktigt positivt.

– Vi tror inte att det ska vara någon jättefara men det är svårt att säga redan idag. Vi får ta det dag för dag, säger förbundskaptenen Tomas Montén.

ANNONS

Sverige har just nu två forwards utanför laget på grund av sjukdom och skada.

Fabian Lysell har fortfarande inte spelat och idag har han gjort ett första test och tryckt på lite mer i träningen.

ANNONS

– ”Fabbe” gör fysträning idag med vår fysio som ska belasta honom idag och se hur han svarar på det. Sen är planen att han kanske åker på is i morgon och kör ett pass på cykel i samband med matchen imorgon, säger Montén.

Spel mot USA i morgon – om matchen blir av – är just nu inte aktuellt.

LÄS MERUSA drabbat av positiva fall – fick lämna walkover

ANNONS

Det är Schweiz på nyårsafton som är målet för Lysell.

– Ja, det är väl den som ligger närmast till hands just nu. Men han måste vara fit for fight också för vi har en bra konkurrens i laget, säger Montén.

Daniel Torgersson klev av i går efter att ha brakat in i sargen men första rapporten där är försiktigt positiv.

ANNONS

– Vi tittar på han under dagen men efter första testet så tror vi inte att det ska vara någon jättefara men som sagt så är det svårt att säga redan idag så vi får ta det dag för dag, säger Tomas Montén.

•••

SE OCKSÅ: Följ med Simon Edvinsson en dag med juniorlandslaget

ANNONS


Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS