
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
Hämta Hockeynews app för iOS och Android - gratis: nyheter, spännande silly, unik inside, exklusiva intervjuer och matchrapporter från alla ligor

Leksand åkte på en rejäl smäll när SHL startade igång igen. Dalagänget krossades av Linköping med 6-1 och Hockeynews Mårthen Bergman ger er här fem tankar kring prestationen.
✓ Fortfarande break?
✓ Odugligt passningsspel
✓ Han rasade ihop
✓ ”Linkan” föder junisarna
✓ Pinsamt uppträdande
Linköping hade sju raka förluster inför uppehållet och inte en enda hemmaseger sedan 4 oktober. Leksand hade vunnit två av tre matcher, och dessutom hade Jakob Hellsten hållit nollan i båda segrarna (vi återkommer till det). Men det såg ut som att Leksandsspelarna fortfarande hade landslagsbreak, för LHC körde över de vitklädda fullständigt i de två första perioderna. Visst, första perioden var väl inte så ojämn, men LIF var så utspelade i den andra att man lika gärna kan säga att de var utspelade redan i första.
Leksands sätt att spela har jämförts en del med Timrå under Olli Jokinen, ett lag som förra säsongen var väldigt bra direkt efter uppehåll, men blev sämre ju närmare nästa uppehåll man kom. Leksand hittills den här säsongen har varit motsatsen.
Johan Hedberg sa att den andra perioden var säsongens sämsta hittills, och det är lätt att hålla med. Men sett över hela matchen var passningsspelet så obotligt uselt att det knappt går att beskriva. ”Linkan” pratade i en av periodpauserna om att man måste spela för laget, och det handlar förstås inte bara om att kämpa, tackla och täcka skott, utan också om att faktiskt slå bra passningar till sina lagkamrater. Antalet passningar på bladet var lätträknade den här kvällen, och det beror förstås inte på bristande kompetens utan på ett ofokuserat, lojt och väldigt avslaget Leksand. Det ligger helt och hållet på spelarna själva, de är proffs och bör kunna vara betydligt mer på tårna än så här, oavsett hur ”ringrostiga” de är.
Jakob Hellsten avslutade som sagt innan landslagsuppehållet med två nollor på tre matcher. Med GIdlöf borta i fyra till sex veckor så är han given ”förstekeeper” och behöver fortsätta på den vägen. Då får det inte se ut som det gjorde ikväll. Nu fick han ingen vidare värst hjälp av resten av laget men två av puckarna kastade han in och utan två hårt arbetande stolpar kunde det mycket väl blivit tvåsiffrigt. .