“Vi ska vinna det vi har istället för att försvara det vi har”
Orden är Jon Knuts i pausintervjun inför sista perioden. Och nog har Leksand haft tunga slut på matcher senaste tiden. De har ”hittat sätt att förlora” som man så populärt med sportlingo. Sen att hitta den där perfektabalansen mellan att gå framåt för mycket (läs Rindell mot Timrå) i fel lägen och att bli passiv och tillbakadragen är som bekant lite kruxigt. Efter halva perioden hade Leksand skjutit ett skott på mål så det var väl knappast någon sprudlande körning framåt publiken bjöds på. När matchen var slut hade Leksand skjutit två till, varav just Jon Knuts hade satte 2-0 i öppet mål med mindre än minuten kvar.
Box play vs Power play
Leksand spelade två bländande box play i början av andra perioden när domarna höll ungefär samma nivå som mot Timrå senast. Man skapade till och med två riktigt bra lägen själva. Hög press, kloka beslut och rejält i alla lägen. Sen fick Leksand ett power play och ett ypperligt läge att utöka målförsprånget. Hur det gick? Det första som hände var att en Rögle-spelare vann pucken och fick ett friläge som Jakob Hellsten gjorde en fin räddning på. Det andra som hände var att Rögle fick ett till friläge fem sekunder senare där Hellsten återigen briljerade. Det tredje som hände var att Justin Kloos blev utvisad efter 20 sekunders PP-spel. Och det var, med tanke på hur handlingsförlamade spelarna ser ut med en man mer, lika bra.
August Lissel
Han har kanske inte varit lika framstående som juniorkompisen Dennis Altörn, som nu är iväg på JVM, men jag kan inte låta bli att vara lite småförtjust i den gänglige centern. Han påminner om de långsmala gubbarna i gamla Nintendo-hockeyspelet med det mycket passande namnet ”Ice Hockey”. Jag tycker han utstrålar en klokhet och en lirkighet med klubban som nog skulle kunna bli väldigt bra i en lite mer offensivt lagd lina, när han väl lyckas anpassa sitt övriga spel till seniorhockey.
Fel lag
Filip Johansson och Calle Själin är två av Rögles mest framträdande spelare sedan de vände hem från Nordamerika inför denna säsongen. Två spelare man förstås gärna hade sett i Leksand. Dels för deras kompetens, dels sett till var de är i sina karriärer och förstås även med deras bakgrund i föreningen. Två spelare som var omtyckta av supportrarna och som var precis den typen av backar man vill ha. Bra på egentligen allting. Var de för dyra? Det får vi aldrig veta eftersom att Lyytinen och Rindell redan var sajnade. Nu har ju de finländska nyförvärven inte direkt rosat marknaden, och det är lätt att vara efterklok förstås. Men i just det här fallet hade man förstås önskat att den sportsliga ledningen i Leksand hade haft lite mer is i magen.
Jakob Hellsten
Mitt bland alla importer som inte levererar trots att de tjänar multum så har Leksand en stor målvaktshjälte av liten modell. Hellsten ligger förmodligen i botten av lagets löneliga men mot Rögle höll han säsongens tredje nolla och hans utveckling den här säsongen har varit lika oväntad som spektakulär.
BERGMAN: Han ser ut som ett TV-spel
Leksand tog en blytung seger mot Rögle efter att målvakten Jakob Hellsten hållit sin tredje nolla för säsongen.
Mårthen Bergman var på plats i Tegera Arena under annandagen och har plockat fram fem heta punkter från 2-0-segern.
► Vinna det man har
► Hellre box play än power play
► Han ser ut som i ett gammalt TV-spel
► De borde spelat i Leksand istället
► Han är mest ”bang for the buck”
ANNONS
ANNONS