HockeyNews
PLUS

Bekräftat: Rikard Grönborg tar över den finska mästarklubben

Bildbyrån
Bildbyrån
ANNONS

Det har spekulerats i det ett tag – och nu är det officiellt.
Rikard Grönborg tar över tränarrollen i Tappara.
– Det är en chans som är för bra att tacka nej till, säger han i en intervju på klubbens sociala medier.

//

Med koden SILLYSOMMAR får du Hockeynews PLUS i två månader för endast 99 kr. Du betalar 2x49,50 kr. Ordinarie pris: 178 kr. Säg upp när du vill. Från månad tre övergår abonnemanget till ordinarie pris. Nu kan du enkelt betala med Swish.Skaffa PLUS här.

ANNONS

Det stod i vintras klart att Rikard Grönborg inte skulle fortsätta som huvudtränare för Zürich i Schweiz, och det har sedan dess spekulerats i var han ska landa härnäst. Det kom redan då rapporter om att jobb i Finland väntade för Tre Kronors tidigare förbundskapten.

Och så blir det nu också.

Under torsdagen presenterades Grönborg av Tappara, som vunnit det finska mästerskapet de två senaste säsongerna. En klubb som även vann Champions Hockey League i vintras.

ANNONS

Där har Grönborg skrivit på ett kontrakt över de tre kommande säsongerna.

– Vem vill inte vara en del av Europas just nu bästa klubblag, säger Grönborg.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Ämnen i artikeln

Skriven av

Läs också

ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2