
ANNONS
Den 12 augusti kunde Hockeynews avslöja att Emil Bemström ska spela för Bern kommande säsong.
Nu har klubben presenterat forwarden.
//
Med koden SILLYSOMMAR får du Hockeynews PLUS i två månader för endast 99 kr. Du betalar 2x49,50 kr. Ordinarie pris: 178 kr. Säg upp när du vill. Från månad tre övergår abonnemanget till ordinarie pris. Nu kan du enkelt betala med Swish.Skaffa PLUS här.
ANNONS
Emil Bemström draftades av Columbus i fjärde rundan 2017 och flyttade över till Nordamerika 2019. Han stod för 20 poäng på 56 matcher under debutsäsongen i NHL och nu har han sex år bakom sig i Nordamerika.
Till kommande säsong väntar en flytt till Europa. Han hade varit en drömvärvning för hans tidigare klubbar Djurgården och Leksand men det blir ingen comeback i SHL just nu, utan kommer spela för Bern säsongen 2025/26.
Han har skrivit på ett ettårskontrakt med den schweiziska storklubben, enligt klubbens hemsida.
– Emil är en offensivt stark spelare med ett farligt skott och stor erfarenhet från Nordamerika. Vi är övertygade om att han blir en värdefull förstärkning för truppen, säger sportchefen Diego Piceci.
Bemström är just nu i uppbyggnadsfas efter sommaren och väntas debutera i början av oktober, skriver klubben.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
Skriven av
Andreas har arbetat som sportjournalist och följt svensk hockey på nära håll i över 20 år. Han har varit en del av Hockeynews sedan augusti 2024.
Innan dess var han profilerad hockeyskribent på Länstidningen i Södertälje men har även arbetat för Gefle Dagblad och Arbetarbladet, TT, Hockeypuls och Gotlands Tidningar.
Han har bevakat SHL, Hockeyallsvenskan, NHL, VM och JVM och har under flera år även hörts som kommentator i TV4 på matcher från Hockeyallsvenskan samt SHL och SDHL.
Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.
Största hockeyminnen: ”VM-guldet 1992. Arto Blomsten satte 5–2 i tom kasse i finalen mot Finland. Jag var sex år, satt klistrad framför tv:n och blev helt fast. Men även Brynäs SM-guld 1999, Tre Kronors OS-guld 2006 och Södertäljes avancemang till Elitserien 2007 är ögonblick som format mig".
