HockeyNews
PLUS

Bekräftar: Flyttar hem – efter elva år i NHL

Publicerad: Idag 10:03

FacebookXWhatsApp

Lås upp hela sajten för åtta (08) kronor i en månad! Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill)

Efter över ett decennium i Nordamerika är det nu klart – Robert Hägg återvänder till svensk ishockey. Den rutinerade backen har bestämt sig för att lämna NHL och flytta hem till Sverige.

– Ja, beslutet är fattat nu. Det ska bli kul att komma hem till Sverige efter alla år här borta, säger Hägg till Expressen.

ANNONS

Hägg, som hunnit bli 30 år, lämnade Las Vegas och Golden Knights i helgen för att flytta hem till Uppsala, där han och familjen – hustrun Klara och sonen Max – tillbringar somrarna.

Den gångna säsongen spenderade Hägg främst i AHL-laget Henderson Silver Knights, där han gjorde 29 poäng (7+22) på 57 matcher. I NHL blev det bara två framträdanden för Vegas.

Sedan flytten från Modo Hockey 2014 har Hägg samlat på sig en gedigen Nordamerika-karriär. Efter en kort sejour i Adirondack Phantoms gick han vidare till Lehigh Valley Phantoms och tog sedan klivet upp i NHL med Philadelphia Flyers. Därefter följde stopp i Buffalo, Florida, Detroit, Anaheim – och till sist Vegas.

Totalt blev det 345 NHL-matcher och 63 poäng (16 mål och 47 assist) för svensken.

ANNONS

Nu väntar alltså SHL – men var Hägg hamnar är fortfarande oklart.

– Jag kan inte säga vilken klubb det blir, säger han.

Rykten har nämnt både Brynäs och Djurgården som möjliga alternativ, men någon återkomst till Modo blir det inte.

– Nej, det blir inte Modo, bekräftar Hägg.

ANNONS