ANNONS: Se ALLA matcher på TV4 PLAY+ SPORT TOTAL – spara 1200 kr med Hockeynews
Tre matcher inledde SHL-lördagen med nedsläpp 15.15, men det kom inte att bli någon målfest direkt från start. När visslan ljöd för att signalera att första perioden var över hade det nämligen inte blivit ett enda mål, någonstans.
I Leksand var det 0–0 mellan hemmalaget och Linköping. Samma visa var det i Ängelholm mellan Rögle och Modo, precis som i Oskarshamn där Frölunda var på besök.
Då kom en oväntad målskytt att göra omgångens första mål, ett par minuter in i andra perioden.
MoDo får en drömstart på andra perioden – två mål på 54 sekunder 🚨 pic.twitter.com/3ZrMbTwNe9
— TV4 Hockey (@TV4_Hockey) December 2, 2023
Detta när Modobacken Krstians Rubins gled ned från blålinjen och hittade första krysset bakom Petr Kvaca i Röglekassen. Och bara 54 sekunder senare var det dags igen, även denna gång var det den Modoback som hittade rätt.
Dagens andra mål gjordes nämligen av Daniel Brickley som hittade rätt med en isare. Och fler mål än så blev det inte, i alla fall inte i Ängeholm.
Något som innebar att Modo kunde bryta sin tre matcher långa förlustsvit, och där Lassi Lehtinen höll sin andra nolla för säsongen.

