HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Backen stannar i Kalmar – klar för två nya år

William Eckmyhl
Foto: Suvad Mrkonjic/Bildbyrån
ANNONS

Kalmar HC fortsätter bygga inför framtiden – och en viktig pusselbit på backsidan blir kvar.

ANNONS

Backen William Eckmyhl och KHC är överens om ett nytt tvåårskontrakt som sträcker sig över säsongen 2026/27.

25-årige Eckmyhl, med Timrå IK som moderklubb, anslöt inför den gångna säsongen från Hockeyettan och Hudiksvall, där han hade öst in poäng. Det lyckades han inte med på samma sätt i Kalmar, 54 matcher och tre poäng (2+1), men Kalmar tror på stark utveckling för honom efter ett års erfarenhet av Hockeyallsvenskan.

– Jag är verkligen glad att jag fått skriva ett nytt kontrakt och att få vara en del av en växande klubb som Kalmar är. Jag tror stenhårt på det klubben gör och är på väg att bli och eftersom det är i linje med vad jag vill så var det ingen tvekan om att fortsätta vara en del av KHC-familjen, säger Eckmyhl.

Sportchef Daniel Stolt säger:

– William kom till oss inför nyss avslutad säsong och växte mer och mer in i den hockeyallsvenska kostymen. Det ska bli spännande att jobba vidare med William kommande två säsonger.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Skriven av

Andreas har arbetat som sportjournalist sedan 2006, främst som hockeyreporter på Länstidningen i Södertälje men har även varit på Gefle Dagblad/Arbetarbladet, TT och Hockeypuls.se, för vilka han bevakade hockey-VM i Danmark 2018.

Han har även bevakat NHL och JVM i Buffalo samt kommenterat SHL, Hockeyallsvenskan och SDHL för TV4.

Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.

Största hockeyminne: ”Arto Blomstens 5–2 i tom kasse i VM-finalen 1992. Jag var 6 år och blev helt fast i hockeyn. Sen finns det många stora ögonblick – OS 2006 var otroligt häftigt, men också att få uppleva VM-guldet 2018 på så nära håll, samt favoritlaget St Louis Blues Stanley cup 2019"

Läs också

ANNONS