HockeyNews
PLUS

Backen om sällsynta chansen: "Jäkligt kul"

Publicerad: Igår 21:25

FacebookXWhatsApp

Luleå har en sällsynt chans att säkra guldet på hemmaplan. Marcus Hardegård håller sig lugn inför säsongens största match.

– Jag försöker att inte fundera så mycket, säger backen till Hockeynews.

ANNONS

Luleåsupportrarna vädrar guld. 

För spelarna handlar det om att gå ut och göra jobbet som de gjort hittills, som gjort att de har matchboll mot Brynäs.

– Jag försöker att inte fundera så mycket, det är bara att försöka göra sin bästa prestation och ta det därifrån. Bara slappna av och göra en bra match. 

Känns det av internt att det är en speciell match?

ANNONS

– Jag tycker väl det känns som vanligt. Vi tar bara en match i taget, säger 28-åringen.

Hur har det känts för egen del i finalserien? 

– Det har känts helt okej. Det är bara att gå ut och försöka göra det bästa man kan varje byte. Det kokas ner till den här matchen nu och förhoppningsvis kan vi göra vår bästa match. 

Det är Luleå Hockeys största ögonblick på länge och en chans till revansch för 2022. Då hade Luleå också ledningen med 3–2 i matcher, men då spelades match sex på bortaplan. Där kom chansen till guldfirande hemma i match sju, men det blev förlust. 

ANNONS

I SM-finalen 2013 hade Luleå aldrig matchboll mot Skellefteå, inte heller 1997 mot Färjestad. Och SM-guldet 1996 säkrades på bortaplan. Nu är det alltså en mycket sällsynt möjlighet att få lyfta pokalen hemma i Luleå, tillsammans med supportrarna som slutit upp och levererat en stämning som överträffat alla förväntningar. 

– Det har varit sjukt häftigt att spela här hemma med det trycket som varit. Ja, det ska bli en jäkligt kul match, säger Hardegård lugnt. 

– Det är slutspel, alla vet vad som väntar. Det är först till fyra vinster som gäller, fortsätter han.

Du verkar väldigt lugn, har du något tips till de fans som inte är lika lugna?

ANNONS

– Haha, nej jag har nog inte det. Bara komma till hallen och stötta oss. 

Hur upplever du snacket på stan, då?

– Man har märkt det under en period, det är bra uppslutning här i stan. Det är jättekul. 

Hajpen kring vita jeans har han dock inte märkt av riktigt, även om han hört talas om det. 

– Jag har ju inga sociala medier så jag hänger inte med där. Men ja, jag vet ju vad det är om. 

Har du några hemma?

– Nej, jag får åka och fixa det i så fall, haha. Men vi tar en match i taget först. 

50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)

ANNONS