Efter en trög start med lite speltid har backen Adam Ginning få ökat förtroende av Färjestad den senaste tiden. Nu belönas han för sina fina insatser.
På fredagen meddelade klubben att de förlänger Ginnings kontrakt med ytterligare ett år.
– Visst var det tungt i höstas, men den som deppar ner sig kommer sällan få någon utdelning så det var bara att jobba på. Nu tycker jag det går bättre och bättre så det är bara uppåt. Både jag och min sambo trivs i Karlstad och Färjestad och ser fram emot att fortsätta vårt värmländska äventyr, säger han i ett pressmeddelande till Färjestads hemsida.
Färjestads general manager Peter Jakobsson såg det som en självklarhet att förlänga med Ginning.
– Han har tagit steg i rätt riktning, han är träningsvillig och en kille som står upp för sina lagkamrater. Alltid ett gott humör och en pådrivare trots sina unga år. Vi är jätteglada att kunna räkna in Adam i nästa års trupp, säger han.
Backen har spelat 35 matcher för Färjestad den här säsongen och stått för nio poäng (2+7).
***
Var med och bidra till HockeyNews.se för fler nyheter, intervjuer och bevakning. Swisha till 123 529 7163.






