Efter en mindre lyckad säsong i KHL så återvände Niclas Burström till SHL och de regerande mästarna Växjö Lakers. Återkomsten slutade i ännu ett tungt år för backen som endast mäktade med fem poäng på 51 matcher.
Kontraktet med smålänningarna var skrivet på tre år, men nu står det alltså klart att parterna kommit överens om att riva avtalet. Istället så ansluter 28-åringen till Skellefteå, klubben där han sedan tidigare varit med och säkrat två SM-guld.
– Det känns otroligt kul att vara hemma. Jag ser fram emot nästa säsong väldigt mycket och att få spela inför de fantastiska fansen här i Skellefteå, säger Burström i ett pressmeddelande.
Det nya kontraktet gäller över säsongen 2020/21 och sportchef Niclas Lundkvist får hoppas att Burström hittar tillbaka till gammal god guldform under de kommande åren.
– Fantastiskt roligt att få hem Niclas till Skellefteå AIK igen. En spelare som haft en otrolig resa i AIK-tröjan tidigare och fått kröna det med SM-guld också. Nu har han varit iväg och fått utvecklas ytterligare men nu fick vi chansen att få hem honom till Skellefteå och det känns ju fantastiskt att få hem en egen produkt som har utvecklats i vår egen miljö, går helt i linje med vår vision runt att bygga ett lag med spelare från bygden och står för allt vi önskar ur ett Skellefteå AIK-perspektiv. Med detta känner vi att vi nu byggt backsidan som känns riktigt redo för en grym säsong.

