I samarbete med

Östersunds IK förstärker backsidan inför kommande säsong.
Klubben har gjort klart med 22-årige Olle Norberg, som skrivit på ett tvåårskontrakt.
Norberg (längst till vänster) ansluter närmast från Västerås, där han spelat de två senaste säsongerna i Hockeyallsvenskan. Backen är född och uppvuxen i Uppsala och har Almtuna IS som moderklubb. Han har även spelat för Linköping, där han SHL-debuterade.
Trots sin unga ålder har han redan samlat på sig över 200 matcher i ligan. Nu väntar nästa steg i karriären – i Östersunds IK.
– Olle har stor potential och har skaffat sig en hel del erfarenhet trots ganska ung ålder. Han är en vältränad back som har bra storlek. Han är bra på skridskorna och är en tvåvägsback. Det ska bli intressant att se honom i ÖIKs färger! säger sportchefen Rasmus Aro.
Spelaren själv ser fram emot flytten norrut och den kommande säsongen.
– Det känns riktigt kul och inspirerande att komma upp till Östersund. Jag tror mycket på det klubben har byggt upp de senaste åren. Så nu ska vi se till att gå för en slutspelsplats och fortsätta utvecklas, säger han.
Tidigare har Expressen uppgifter om att även Henrik Malmström kommer ansluta från Västerås till Östersund nästa säsong. Expressen har även uppgifter om att Maksim Semjonovs förlänger sitt kontrakt med klubben.
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
Skriven av
Andreas har arbetat som sportjournalist sedan 2006, främst som hockeyreporter på Länstidningen i Södertälje men har även varit på Gefle Dagblad/Arbetarbladet, TT och Hockeypuls.se, för vilka han bevakade hockey-VM i Danmark 2018.
Han har även bevakat NHL och JVM i Buffalo samt kommenterat SHL, Hockeyallsvenskan och SDHL för TV4.
Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.
Största hockeyminne: ”Arto Blomstens 5–2 i tom kasse i VM-finalen 1992. Jag var 6 år och blev helt fast i hockeyn. Sen finns det många stora ögonblick – OS 2006 var otroligt häftigt, men också att få uppleva VM-guldet 2018 på så nära håll, samt favoritlaget St Louis Blues Stanley cup 2019"
