Södertälje har inte gjort någon hemlighet av att de vill förstärka truppen inför slutskedet på säsongen. Nyligen stod det också klart att floppvärvningen Joose Antonen lämnar klubben efter bara elva matcher.
Hockeynews har tidigare kunnat berätta om intresset för den tidigare poängkungen Marcus Eriksson, en affär som kommer allt närmare för varje dag som går.
Men mer är på ingång.
Enligt källor till Hockeynews är SSK överens med IKO om att ta in Evan Weinger från Oskarshamn. Weinger, som värvades som ett spetsförvärv till IKO inför säsongen, har fått rätt sparsamt med speltid den här säsongen och nu ser SSK en möjlighet att bredda laget inför slutspurten.
IKO:s sportchef Arsi Piispanen bekräftar att Weinger lämnar laget när Hockeynews når honom på bussen till Västerås.
– Evan var nog inte nöjd med sin roll. Han spelade åtta minuter senaste matchen. Vi får tillbaka Smeds nu också och det här gör att vi får loss pengar om vi själva hittar något, säger han till Hockeynews.
Så det är en lösning för att kunna agera själva om det dyker upp något?
– Ja, vi får lite mer pengar men vi får framförallt mer plats. Annars hade vi varit tvungna att bli av med någon annan om vi skulle ta in något.
Uppgifter till Hockeynews gör gällande att parterna är helt överens och händer inget oförutsett kommer Weinger att presenteras inom kort.
Den 27-årige AHL-meriterade amerikanen kom till Oskarshamn från spel i Vienna Capitals och har den här säsongen svarat för 12 poäng på 30 matcher. I 5–2 förlusten mot AIK senast hade han blott åtta minuters speltid.
ERBJUDANDE med Hockeynews: 3 mån/halva priset på TV4 PLAY SPORT TOTAL (säg upp när du vill)