HockeyNews
PLUS

AVSLÖJAR: Lindbäck nära SHL-comeback

Publicerad: 3 februari 2025

FacebookXWhatsApp

Färjestad är på guldjakt – och på väg att förstärka sin målvaktssida.

Enligt uppgifter till Hockeynews är 36-årige Anders Lindbäck högaktuell för spel i klubben och återkomst i SHL.

ANNONS

Anders Lindbäck har en gedigen meritlista.

36-åringen spenderade åtta säsonger i NHL innan han återvände till Europa och gjorde en säsong i Schweiz innan han under ett par säsonger var en av KHL:s bästa målvakter.

Lindbäck lämnade Brynäs i januari 2024 och tidigare under den här säsongen gjorde han ett kortare gästspel i Vienna Capitals.

Nu är han på väg mot en comeback i SHL.

Enligt uppgifter till Hockeynews är Sätraprodukten högaktuell för spel i Färjestad, som nu ser över sin målvaktssida i jakten på ett SM-guld. Deadline för övergångar i SHL är bara tolv dagar bort.

Lindbäck har under sin karriär representerat Tre Kronor och han har en VM-turnering i bagaget.

Färjestad har just nu Damian Clara, som var lagkamrat med Lindbäck i Brynäs, och Max Legacé på målvaktssidan men snart kan Lindbäck blir en del av den uppsättningen.

50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)

Ämnen i artikeln

ANNONS