HockeyNews
PLUS

AVSLÖJAR: AIK överens med forward

(21615) Christopher Bengtsson
Bildbyrån

Publicerad: 15 maj 2025

FacebookXWhatsApp

Lasse Johansson fortsätter att forma lagbygget efter finalförlusten.

Nu kan Hockeynews avslöja att AIK är överens med forwarden Christopher Bengtsson.

ANNONS

Förlusten i finalen mot Djurgården är nu lagd till historien – ett nytt AIK håller på att ta form inför den kommande säsongen.

Klubben har redan säkrat viktiga kontraktsförlängningar med nyckelspelare som Alfred Barklund och Oskar Magnusson. Tidigare i veckan blev det även klart att backen William Pethrus ansluter från Mora IK.

Nu kan Hockeynews avslöja att AIK är överens med forwarden Christopher Bengtsson. Han kommer närmast från spel i finska HPK, där han stod för 21 poäng på 52 matcher den gångna säsongen.

Senare under torsdagen bekräftade AIK nyheten om att Bengtsson ansluter och har skrivit på ett tvåårskontrakt.

Forwarden har tidigare representerat klubbar som Vålerengen, Björklöven, Södertälje, Rögle och Färjestad. Totalt har han noterats för över 280 matcher och 179 poäng i Hockeyallsvenskan.

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS