Mathew Barzal öppnade målskyttet efter knappt halva matchen efter att Stamkos försökt hitta en passning på offensiv blålinje samtidigt som hemmalaget var mitt i ett byte.
Ryan Pulock ökade på till 0–2 i början av andra perioden och det var ett avslut som burväktaren Andrej Vasilevskij vanligtvis inte har några problem med.
– Vi såg vad som händer om vi gör misstag. Jag försökte göra något av den där situationen och det straffade sig direkt och vi behöver ha tålamod. Det kommer vara extremt tajt och vi måste vara förberedda på det, säger Steven Stamkos.
LÄS MER: Toppbacken lämnar Rögle – skriver NHL-kontrakt
Brayden Point kvitterade med minuten kvar av tredje perioden när Tampa fick chansen i powerplay men Islanders höll undan och tog ledningen i matchserien.
– Det är ingen panik i vårt omklädningsrum bara för att vi förlorar en match. Nu behöver vi titta på video och göra justeringar och komma tillbaka ännu starkare, säger Stamkos.
Islanders har genom hela slutspelet hyllats för sitt sätt att stänga ner motståndarna och vara tajta i sitt spel – men det är inget nytt för Tampa enligt backen Ryan McDonagh.
– Vi slog ut Carolina och deras styrka är deras forechecking och att dom vill komma ner djupt i vår zon och jobba hårt från sarghörnen och det är ett liknande lag som Islanders. Ibland hamnar man i egen zon och det är okej att vara där om vi inte tar skada av det och det måste vi jobba på, säger McDonagh.
Om två dagar möts lagen igen och även i den andra matchen så väntar hemmaplan för Tampa.
– Vi använde inte skallen som vi brukar göra idag. Vi var inte där riktigt och tog en del dåliga beslut. Islanders gör det extremt bra och det är upp till oss att hitta en lösning på det, säger Tampas tränare Jon Cooper.
Tampa Bay–New York Islanders 1–2 (0–0, 0–1, 1–1)
Mål, Tampa: Brayden Point.
Islanders: Mathew Barzal, Ryan Pulock.
Skott: 31–31 (11–14, 9–9, 11–8)










