HockeyNews
PLUS

Anmäldes för felaktig utrustning – Beaudoin får böter

(24732) Charles-David Beaudoin Björklöven
Johan Löf/Bildbyrån

Publicerad: 27 september 2022

FacebookXWhatsApp

Efter Björklövens match mot Karlskoga anmäldes Charles-David Beaudoin till disciplinnämnden för att ha spelat utan halsskydd. Nu har domen kommit och backen får böter på 5 000 kronor.

ANNONS

I domen skriver disciplinnämnden bland annat att syftet med skyddsutrustning är att skydda spelaren från skaderisker och att det är upp till spelaren att bära utrustningen på ett korrekt sätt. Efter att disciplinnämnden studerat en filmsekvens bedömer de att Charles-David Beaudoin gjort sig till skyldig till illegal equipment (felaktig skyddsutrustning) eftersom hans "hals är mer eller mindre helt bar och att han alltså inte burit halsskydd, i vart fall inte på ett ändamålsenligt sätt."

Därför döms den kanadensiske backen i Björklöven till böter på 5 000 kronor.

I domen säger Charles-David Beaudoin att han alltid spelar med halsskydd och att videoklippet inte ger tillräckligt med underlag för att att han spelat utan halsskydd. Han säger också bland annat att halsskyddet åkt ned under axelvaddarna och att han anser att anmälan är felaktig.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Använd koden NORR50 – få årskortet för halva priset 349kr (ord pris 699kr). Fyll i NORR50 i sista steget. Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS