HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Alsenfelt: "Vi har varit för tunna"

En man med glasögon i svart tränarjacka står vid ishockeybanden och följer matchen.
En man med glasögon i svart tränarjacka står vid ishockeybanden och följer matchen.
ANNONS

Oscar Alsenfelt är mer eller mindre klar med truppbygget inför kommande säsong. För Hockeynews berättar sportchefen om hur han ser på sin trupp och hur man ska lyckas att upprepa sin succésäsong.

√ Det gjorde laget framgångsrik
√ De områdena vill man adressera
√ Så ser han på nyförvärven – det lockade med DeLiberatore
√ Statusen på Patrik Norén
√ Därför har Malmö en så pass bred trupp

ANNONS

Malmö stod för en fin säsong. Trots att man var bottentippade lyckades man länge att vara med i topp-6 striden. Även om man i slutändan missade sjätteplatsen lyckades man ta sig till kvartsfinal efter att ha slagit ut Djurgården i åttondelsfinalen. Väl där tog äventyret slut mot Skellefteå.

Malmös sportchef Oscar Alsenfelt tycker att föreningen har tagit kliv, även om han känner att det fortfarande finns saker att utveckla.

– Tankarna går att vi gjorde mycket bra saker, beroende på vad man mäter och tittar på, men klubben växte organisatoriskt och publikmässigt. Sportsligt sett så gjorde vi resultat över förväntan och skapade stabilitet i organisationen, genom att vara i kvartsfinal för andra året i rad. Så det är bra. Sen tycker jag att vi kan spela bättre hockey och göra bättre grejer. Så det är en blandad känsla. Vi var så pass långt från Skellefteå i slutändan att vi måste vara ödmjuka inför det också.

Det finns både bra saker och förbättringsområden i Malmös spel som Alsenfelt tar med sig.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Ämnen i artikeln

Skriven av

Läs också

ANNONS