HockeyNews
PLUS

Almtuna rustar för allsvenskt spel: "Roligt att få chansen"

Bildbyrån
Bildbyrån
ANNONS

Almtuna fick igår beskedet att man får en allsvensk plats till nästa säsong, något man var snabba med att tacka ja. Nu börjar arbetet med att ställa om arbetet och planera inför ytterligare en säsong i HockeyAllsvenskan.

- Naturligtvis fantastiskt roligt att få chansen, tyvärr på Panterns ekonomiska bekostnad. Det hade varit roligare att ta sig dit sportsligt, säger Almtunas klubbchef Robert Lif i en intervju på Almtunas hemsida under lördagen.

//

Med koden SILLYSOMMAR får du Hockeynews PLUS i två månader för endast 99 kr. Du betalar 2x49,50 kr. Ordinarie pris: 178 kr. Säg upp när du vill. Från månad tre övergår abonnemanget till ordinarie pris. Nu kan du enkelt betala med Swish.Skaffa PLUS här.

ANNONS

Under fredagseftermiddagen kom beskedet från IK Pantern att man inte lyckas att ställa upp i HockeyAllsvenskan till kommande säsong. Almtuna som ställt sig in på spel i Hockeyettan får nu istället ändra planerna och lägga fokus på spel i en högre liga, något som Uppsalalaget och Robert Lif redan kalkylerat för.

- Vi har faktiskt redan gjort klart spelare som kommer att presenteras i början av nästa vecka. Vi kommer fortsätta prata med spelare under helgen så det är med stor förhoppning att kunna presentera en 5-6 spelare nästa vecka, säger Lif.

Almtuna har sedan degraderingen till Hockeyettan tappat flera spelare varav flera haft gällande kontrakt om man hade spelat kvar i HockeyAllsvenskan, nu undersöker klubben hur kontrakten är utformade och om det till och med är så att de gamla kontrakten fortfarande gäller. Något som skulle kunna betyda att man får behålla spelare som Arvid Ljung, Viktor Hertzberg, Fredrik Forsberg, Jacob Svensson m.fl. 

- Vi har fått några tunna guidelines av SICO som är fackförbundet för spelarna. Vi har haft kontakt med dem under helgen så vi inväntar deras guidelines kring hur vi ska hantera kontrakt  som skulle ha levt och kontrakt som skrivna tidigare och som börjar under hösten och få en vettig bild på hur det kommer att hanteras.

Ekonomiskt har Almtuna också möjlighet att hamna i trångmål likt Pantern, men det är inget som ska hindra Almtuna från att spela i HockeyAllsvenskan kommande säsong enligt Lif.

- Det kan bli så att vi kan hamna i ett kontrollår och då får vi ett år på oss och göra en handlingsplan i de kriterier som krävs för att vara ett allsvenskt lag.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Skriven av

Läs också

ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2