Allt på Hockeynews PLUS för bara 69kr. Skaffa PLUS. Säg upp när du vill.
ERBJUDANDE med Hockeynews: 3 mån/halva priset på TV4 PLAY SPORT TOTAL (säg upp när du vill)
Den allsvenska jumbon Vimmerby är i skrikande behov av förstärkning.
Nu är backen Oskar Humble aktuell för comeback.
– Vi får se vart det landar och vad som är görbart, säger Vimmerbys sportchef Pelle Johansson till Dagens Vimmerby.
Efter att ha avslutat sin hockeykarriär 2022 gjorde Oskar Humble (tidigare Oskar Carlsson) en oväntad comeback förra säsongen och var med och spelade upp Vimmerby till HockeyAllsvenskan. Nu kan en ny återkomst i moderklubben vara på gång.
Den 33-årige backen tränar i veckan med laget – och med tanke på att jumbon är tunna på backsidan kan det hela leda till något mer.
– Vi får se lite efter de här dagarna vad vi kan komma fram till. Vi kommer behöva folk och kan inte gå kort om folk när det ska avgöras. Vi får se vart det landar och vad som är görbart, säger Vimmerbys sportchef Pelle Johansson till Dagens Vimmerby.
Humble har en gedigen meritlista, med 201 matcher i HockeyAllsvenskan för Tingsryd, Karlskoga och Västervik. Utöver det har han gjort sju säsonger i Vimmerby och närmare 250 matcher i klubbens tröja.
Klubben utesluter inte att han kan bli en del av lagbygget framöver, men ännu finns inget klart besked.
– Vi kommer absolut ha en diskussion, men sedan hänger det på vad han själv känner, familjesituationen och hans jobb samt hela den biten. Det hänger också på våra behov, säger Pelle Johansson till DV och fortsätter:
– Vi tog bara en dialog i slutet av förra veckan kring om han kunde stötta upp den här veckan. Vi är kort om folk på backsidan och det är bra att ha folk på träning. Vi får väl snacka lite efter morgondagens träning och sedan ska väl familjen få säga sitt.
Allt på Hockeynews PLUS för bara 69kr. Skaffa PLUS. Säg upp när du vill.
ERBJUDANDE med Hockeynews: 3 mån/halva priset på TV4 PLAY SPORT TOTAL (säg upp när du vill)