Över 7 000 biljetter är sålda till toppmötet i Hockeyallsvenskan mellan AIK och Leksand. Linköpings JVM-center Fredrik Karlström, 20, som värvades från AIK, inför den här säsongen kan gå på lån mellan klubbarna säsongen ut, men något spel för AIK mot Leksand blir det inte.
Karlström skadade axeln på en träning i förra veckan och blev skickad till sjukhus.
– Tony Mårtensson av alla människor. Det är tråkigt men oturligt, säger Fredrik Karlström om smällen som kom i samband med en kampsituation på en LHC-träning.
– Ja, inte hårt alls egentligen. Jag landade fel i sargen efter en liten tackling och axeln fick sig en liten körare, men det är ganska bra nu faktiskt, säger Karlström.
Han fick åka till sjukhus för att göra en undersökning.
Lugnande besked från sjukhuset
– Jag har gjort vanlig röntgen och ”magnetröntgen” och det är bara en vanlig ac-ledskada, så det är lugnt. Jag har kört lite i gymmet och lagt tid där så man får se det positiva i det.
Linköping och AIK gjorde upp om att Fredrik Karlström kan bli utlånad till sin förra klubb om istiden skulle bli för knapp i SHL.
– Jag hoppas att de fortfarande är sugna på att ta mig dit om det är så att Linköping vill att jag åker dit och spelar några matcher. Det funkar som så att jag kan gå mellan klubbarna hur mycket som helst. Så fort jag är frisk i axeln ser jag en möjlighet till det och få mycket istid och spela roliga matcher med dem, så det ser jag positivt på.
Fredrik Karlström har gjort två mål och tre assist på 35 matcher under sin första säsong i SHL och hans speltid varierar och ligger i snitt på lite drygt åtta minuter per match.
"Växt in i SHL-kostymen"
– En lärorik säsong. Jag har växt in i SHL-kostymen för varje match egentligen och jag tycker att jag har spelat upp mig och spelat bra. Det var ett väldigt roligt JVM också med bra grabbar där. Vi tog ett VM-silver vilket var jäkligt roligt. Jag kom tillbaka till Linköping och har krigat på och det är en jäkligt rolig säsong för mig.
Framöver kan det alltså även bli spel i AIK som siktar på SHL antingen via spel i den Hockeyallsvenska finalen eller via slutspelsserien. På tisdagskvällen väntar Leksand i Stockholm och AIK har tappat fart på slutet och förlorat mot såväl Oskarshamn som BIK Karlskoga.
– Det såg jättebra ut, men nu har de förlorat två matcher. I en så viktig match inför ett fullsatt Hovet blir det jäkligt kul. Kan de vinna i dag ser det bra ut igen, menar Fredrik Karlström.






