HockeyNews
PLUS

AIK-forwarden om udda valet: "Mitt beslut"

Jesper Emanuelsson AIK
Foto: Bildbyrån

Publicerad: 11 april 2025

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Jesper Emanuelsson kom från en anonym tillvaro och stundtals utanför kedjorna – till att bli matchvinnare i slutspelet och nu skriva på nytt tvåårskontrakt.

För Hockeynews berättar han om det ovanliga karriärvalet som nu betalat sig.

✓ Vägen till genombrottet
✓ Valet: "Inte många hade gjort det"
✓ Nya kontraktet: "Varför inte?"

Jesper Emanuelsson var en doldis inför säsongen. Forwarden värvades från spel i Hockeyettan med Troja/Ljungby och Karlskrona, och gjorde inget större avtryck under hösten.

– Det har varit en rolig resa hittills. Jag har haft en bra utveckling. Det har varit roligt att göra resan än så länge, men vi känner att det är inte klart, säger han, och fortsätter:

– Det känns skitbra att få förtroende från både ledningen och sen avgöra de här två matcherna, såklart. 

Med sin lite annorlunda spelstil har det även varit en startsträcka för att lära sig bidra med det han kan på den här nivån. 

ANNONS

– Jag försöker väl vara lite av en mönsterbrytare, göra sakerna som inte förväntas att man ska göra. Det var en tuff start på säsongen, men man har hela tiden tänkt på att man ska spela som den man är. Annars kommer det inte att funka.

Hur var säsongen för dig?

– Det är klart att det är tufft när man inte får spela och det är tufft att vara utanför laget. Jag och ”Pajen” (Niklas Persson, som var sportchef till februari) hade en tydlig plan att vid jul skulle jag vara som bäst. Efter det känns det som att jag har fått spela betydligt mer och tagit väldigt stora kliv.

Vad är det för steg du har tagit för att komma hit?

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS