Det var tidigt i matchen mot BIK Karlskoga som olyckan var framme.
– Det var en smäll som händer varje match, ingen stor grej alls. Men den tog väldigt fel, säger ”Bengan” till Hockeynews.
En vanlig tackling, som inte var oschysst och som säkert många på Hovet inte tog någon större notis om.
– Jävligt mycket oflyt, som man inte kan göra mycket åt, säger han.
Han försökte spela vidare, men det gick inte. I lördags undersöktes han och fick beskedet. Klubben gick tidigare idag ut med att han kan bli borta 10–12 veckor, men själv vill han hålla det lite mer öppet. Även om han konstaterar att något mer spel i grundserien lär det inte bli.
– Vi får se, det är inte helt spikat så. Jag siktar på att vara tillbaka till slutspelet, det mitt mål är just nu. Men sen får man se. Det är svårt att säga just nu.
Är det klarlagt exakt vilken skada du drabbats av, eller ska du undersökas mer?
– Jag fattade ganska tidigt att det inte var så bra. Jag ska kolla mer, men jag vet ungefär. Jag har redan börjat rehaben, ju tidigare man kan komma igång desto bättre. Men det är surt, det är en situation som man ser varje match.
Han är också besviken med tanke på att han just parats ihop i en kedja med Daniel Muzito Bagenda och Borna Kopac. Trion gjorde tre mål borta mot Östersund.
– Det är lite extra surt, det kändes som det klickade direkt med ”Bagge”, och så får vi bara en match och två byten.
AIK-tränaren Fredrik Hallberg berättade tidigare på tisdagen om läget i laget inför bortamatchen mot Modo.
Under tisdagskvällen kom Expressen med uppgifter om att AIK redan hittat en ersättare för Bengtsson – att man lånar forwarden Melwin Fernström från Örebro.
Fernström utsågs till årets rookie i SHL förra säsongen efter 17 poäng på 48 matcher, och skrev ett kontrakt med Pittsburgh Penguins. Men den här säsongen har det bara blivit fyra poäng på 34 matcher för Örebro.
Enligt uppgifterna kan Fernström komma att spela redan mot Modo på onsdagen. 19-åringen har tillhört Örebro de fyra senaste säsongerna, men är ursprungligen från Bålsta norr om Stockholm. Han har även ett förflutet i AIK som ungdomsspelare.