HockeyNews
PLUS
ANNONS

Presenteras av

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

AIK-centern fick matchstraff: "Jävligt ful”

martin johnsen
Foto: TV4

Publicerad: 5 januari 2026

FacebookXWhatsApp

Martin Johnsen fick matchstraff efter att ha tacklat BIK-forwarden Åke Stakkestad i huvudet i fredagens match. 

– Ingen kan säga emot, säger TV4:s expert Johan Tornberg.

ANNONS

Martin Johnsen har haft en motig start på sin tid i AIK. Inte blev det bättre mot BIK på måndagskvällen. Då kom han in som tredje man i en närkamp och träffade Stakkestad i huvudet. 

Domarna fastställde matchstraffet efter videogranskning.

Plus- KAMPANJ50 - In article

Skaffa PLUS: JVM-guld – vi firar med 3 månader gratis!

– Gör han det medvetet, siktar högt, rakt i huvudet? För mig är det fem minuter, säger Johan Tornberg innan domarna meddelat sitt slutgiltiga domslut. 

Stakkestad hade visir på sig och såg påverkad ut av smällen, men kunde spela i det efterföljande numerära överläget. 

ANNONS

– Som tur är har han masken på sig, annars sitter den rakt i näsan. Uppåtgående rörelse mitt i huvudet, ingen kan säga emot, säger Johan Tornberg.

BIK fick fem minuters powerplay och nyttjade det till att kvittera till 1–1 i matchen genom Oliver Eklind.

AIK hade redan centerbrist inför matchen och hade unge backen Nikodemus Wernqvist som center. 

I pausintervjun i TV4 var BIK-centern Oliver Eklind kritisk till Johnsens tackling.

– Den är ful, jävligt ful. Väldigt onödig tackling. Tar rätt i huvudet. Vet inte varför han ska in och tackla Åke där när han inte ens är med i spelet, säger Eklind.

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS