HockeyNews
PLUS

AHL förskjuter seriestarten ytterligare – då beräknas ligan starta

Bildbyrån
Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

AHL-starten var satt till den 12 december. Nu meddelar ligan att man skjuter upp ligastarten med ytterligare drygt två månader.

ANNONS

På grund av den rådande världspandemin har flera ligor skjutits upp. AHL, som annars brukar starta i oktober, var i och med världsläget förskjuten till den 5 december. 


Nu meddelar ligan att man skjuter på seriestarten med ytterligare två månader. Istället beräknas AHL starta den 5 februari. 

ANNONS


Det kan i sin tur innebära att de spelarna som är utlånade till såväl SHL- som HockeyAllsvenskan kan bli kvar än längre i Sverige. 


Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Ämnen i artikeln

Skriven av

Mattias är tillbaka på Hockeynews efter tre år på vift i Norrland, där han bevakat Modo på nära håll för Örnsköldsviks Allehanda. Tidigare har han även jobbat på Helsingborgs Dagblad och drivit eget bolag med fokus på journalistik.

Stort intresse för silly season och lägger stort fokus på att berätta om mer än det som händer ute på isen. Bevakade Hockey-VM 2019 på plats i Bratislava samt JVM 2025 i Ottawa för Hockeynews räkning.

Största hockeyminne: Nicklas Lidströms OS-avgörande 2006.

Läs också

ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2