Trots hemmaplan får Skellefteå vara nöjt med 3-3 inför returen i Tjeckien. Efter två perioder stod det nämligen 0-3 på resultattavlan sedan tjeckerna varit det klart bättre laget i båda perioderna.
– Vi var dåliga i två perioder. Men de bra bra också och pressade oss högt upp i banan. I tredje fick vi igång passningsspelet, fortsatta Skellefteå finländske spelare.
Framförallt var det han själv som kom i gång. Dels genom att skjuta reduceringsmålet till 1-3, men också med ett mycket snyggt pass fram till Linus Lindström 2-3-mål.
Aaltonen har ännu inte spräckt målnollan i SHL i vinter, i CHL har han gjort nio poäng (4+5) på nio matcher.
– Just nu är jag CHL-spelare, inte en SHL-spelare. Men jag hoppas det här gör att släpper i SHL också.
Linus Lindström har gjort ett mål i SHL i vinter, i CHL har han nu gjort fyra sedan han även skjutit kvitteringen till 3-3 med 2.54 kvar av matchen.
– Vi ger oss själva chansen och har skaffat oss ett bra utgångsläge inför returen, sammanfattade Skellefteås tränare Tommy Samuelsson.
Lika nöjd var han inte vid lagets time out i den andra perioden. Då röt Samuelsson ifrån i båset.
– Vi måste hjälpa varandra istället för att sätta varandra i skiten. Nu trycker vi på reset-knappen, var tränarens tydliga budskap då.
Ett budskap som helt klart gick fram. Speciellt i den tredje perioden då laget var riktigt starkt och helt tog över matchen.
– Vi borde gjort ett mål till, tyckte Aaltonen.
Skellefteå drabbades dessutom av en skada redan i den första perioden. Robin Alvarez tvingades bryta matchen och åka till sjukhus för att röntgas med en befarad fotskada.
Här kan du läsa mer om CHL