HockeyNews
PLUS

Nytt hatmöte i Battle of Alberta: "Så här det var på 80-talet"

Sportsnet/Bildbyrån
Sportsnet/Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

CALGARY. Målvaktsfight, heta känslor i varje byte och över 100 utvisningsminuter.

På bara några dagar har Battle of Alberta exploderat två gånger om – i natt gick Edmonton segrande ur striden.

– Jag tror nog att det var så här det var på 80-talet och på den gamla goda tiden. Det är lite kaos, säger Oscar Klefbom.

ANNONS


Under natten mot torsdag gick Calgary segrande ur striden mellan lagen i den match som handlade mycket om Zack Kassian och Matthew Tkachuk – duon fick till slut kasta handskarna och göra upp efter de upprörda känslorna och hårda uttalanden som byggt upp förväntningarna inför det mötet.

Men i natt blev det ännu ett krig mellan lagen.

Med 24 sekunder kvar av andra perioden brakade det loss rejält och målvaktsduon Cam Talbot och Mike Smith möttes upp i mittzonen och gick en rond mot varandra.

– Smith är inte killen som backar om jag säger så och jag känner Talbot också och det var kul för alla på läktaren som fick se lite underhållning, säger Oscar Klefbom efter 8–3-segern på bortaplan.


Publiken fick den underhållningen man hoppats på och spelarna klagar inte på den här utvecklingen i Battle of Alberta.

– Det är otroligt kul. I år har det verkligen taggat till och media och har gjort en stor grej av det men det är kul. Det är gruff efter varje avblåsning och målvakterna fajtas och det är lite kaos är det, säger Oscar Klefbom och fortsätter:

– Det är skitkul när Calgary kommer till oss och det är mycket hån från vår sida och när vi kommer hit så skriks det mycket på vissa spelare i vårt lag. Det är så det ska vara i Battle of Alberta. Jag hoppas att det här håller i sig men sen gäller det att ha huvudet på rätt ställe och inte låta känslorna ta över för då är det lätt att man gör dumma saker där ute.

Ett möte återstår mellan lagen i grundserien – och nu är det många som redan börjat drömma om en slutspelsserie mellan Calgary och Edmonton.

– Ja, det vore något. Då får ni nog vara här och täcka hela den matchserien tror jag, säger Klefbom.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Skriven av

Henrik Sjöberg är expert och repoerter på Hockeynews.

Henrik var tidigare reporter på Dagbladet i Sundsvall (2006-2009) och på Expressen (2009-2019) och har bevakat OS, Stanley Cup, World Cup och ett 20-tal VM- och JVM-turneringar som utsänd reporter.

Största hockeyminne: Har vunnit tekningar mot Igor Larionov under gästspelet i Hockeyettan 2006.

Läs också

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2