HockeyNews
PLUS

Jesper vill gå i Jespers fotspår: ”Tempot är högre än i Hedemora”

Bildbyrån / HockeyNews.se
Bildbyrån / HockeyNews.se

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

NEW JERSEY. Jesper Bratt och Jesper Boqvist lärde känna varandra redan vid 12-13 års ålder.

Nu när Boqvist är på väg att slå sig in i NHL har Bratt öppnat upp sitt hem i Jersey City – HockeyNews.se har träffat Jesper och Jesper.

– Han var varit en bra roommate. Han håller reda på sitt rum och håller det snyggt och man behöver inte plocka efter honom allt för mycket, säger Bratt.

ANNONS


När några av landets mest lovande talanger samlades i Prag för tio år sedan så var Jesper Boqvist och Jesper Bratt två av spelarna som fick chansen – det var där deras vänskap fick sin start.

– Vi var väl 12-13 år ungefär, säger Jesper Boqvist.

– Det var en select-turnering. Det var längesedan men det var då vi började lära känna varandra. Vi spelade TV-pucken ett år tidigare och bodde på militärförläggning  och då kunde vi hänga lite också. Sen var det i U16 och juniorlandslagen som som vi spelade tillsammans och och lära känna varandra mer, säger Jesper Bratt till HockeyNews.se.

Jesper Bratt och Kaapo Kakko. Foto: Bildbyrån

Bratt gör sin tredje säsong i ligan – Jesper Boqvist är rookie och har hittills fått spela två av lagets matcher under hösten.

Hur har det varit att komma över hit?

– En omställning, helt klart. Tempot är klart mycket högre än i Gävle och definitivt i Hedemora. Men det har varit grymt. Jag har fått se nya ställen och käkat på bra restauranger.

Hur är det att bo ihop?

– Det har fungerat skitbra, schysst av Jeppe att bjuda in mig så det har gått bra än så länge, säger Boqvist som får medhåll.

– Det har inte varit några problem alls. ”Jeppe” har varit en bra roommate och håller reda på sitt rum och har det snyggt. Jag behöver inte plocka efter honom. Men det är kul att vi gjort den här resan från att vi kände varandra när vi var yngre, säger Bratt.

Boqvist i Brynäströjan. Foto: Bildbyrån

Halloween är en populär helg i USA och NHL-klubbarna har har oftast en lagfest med tillhörande utstyrsel – spelarna klär ut sig och försöker bräcka varandra med bästa kostymen.

– Jag satt och bläddrade på nätet och har försökt hitta något roligt som skulle passa oss bra och vi kom fram till 80-talet med med disco-looken. Det verkade som att killarna i laget gillade det också, säger Bratt.

Vem hade bästa kostymen?

– Jag skulle lägga min röst på Greene (Andy), säger Boqvist.

– Han och hans fru brukar göra ett bra jobb och krydda det lite extra med Barbie och Ken-kostym. Det var många som var bra. Pavel Zacha dressade upp sig till Post Malone som gick hem också, säger Bratt.

Se hela klippet när HockeyNews.se träffar Jesper och Jesper i spelaren.

•••

SE OCKSÅ – Jesper Boqvist vs Adam Boqvist

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Skriven av

Henrik Sjöberg är expert och repoerter på Hockeynews.

Henrik var tidigare reporter på Dagbladet i Sundsvall (2006-2009) och på Expressen (2009-2019) och har bevakat OS, Stanley Cup, World Cup och ett 20-tal VM- och JVM-turneringar som utsänd reporter.

Största hockeyminne: Har vunnit tekningar mot Igor Larionov under gästspelet i Hockeyettan 2006.

Läs också

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2