HockeyNews
PLUS

HockeyNews.se träffar Anton Forsberg: "Vill bli etta – därför jag stannat här"

Publicerad: 6 februari 2022

FacebookXWhatsApp

CALGARY. Anton Forsberg har spelat NHL-hockey för fyra olika klubbar.

29-åringen gör sin åttonde säsong i Nordamerika och nu utmanar han Matt Murray om målvaktsjobbet i Ottawa.

– Vi är van att flytta runt och vi pratar ofta om det hemma, att det har sin charm. Den dagen man är klar med hockeyn kanske man blir rastlös, säger Forsberg till HockeyNews.se.

ANNONS

HockeyNews.se har träffat Forsberg på klassisk mark i Calgary – här var han en av guldhjältarna i JVM-laget för tio år sedan.

Härnösandskillen Anton Forsberg draftades så sent som i sjunde rundan (188) men har tagit sig hela vägen till spel i NHL.

ANNONS

2014 debuterade svensken för Columbus Blue Jackets och han har spelat för både Chicago och Carolina innan han hamnade i Ottawa.

LÄS MER: Lista: Tio KHL-stjärnor som kan förstärka SHL-lagen innan deadline

Burväktaren – som tog vägen vid Modo till NHL – har spelat 18 matcher för den kanadensiska klubben i vinter och han har på allvar tagit upp kampen om målvaktsjobbet i konkurrens med Stanley Cup-mästaren Matt Murray.

ANNONS

HockeyNews.se har träffat Forsberg i Calgary och pratat JVM-minnen, hur det är att flytta runt med familjen, drömmen om ett längre kontrakt och en roll som förstemålvakt i världens bästa liga.

50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)